Przegląd prasy: Przybędzie lekarzy specjalistów. Niestety, głównie w statystykach

86498561
Fot. Thinkstock / Getty Images
W dzisiejszym przeglądzie prasy m.in. o karach dla przychodni za źle wystawione recepty.
Martyna Chmielewska 2020-01-17 08:32

Przychodnia musi zapłacić karę za źle wystawione recepty

Gdy refundowane recepty są wystawiane bez uzasadnienia medycznego lub dla nieuprawnionych pacjentów, NFZ ma prawo nałożyć na przychodnię karę wynikającą z kontraktu o udzielanie świadczeń. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że kontroli z ramienia NFZ dokonywały osoby niebędące lekarzami – orzekł Sąd Najwyższy – informuje Dziennik Gazety Prawnej.

„Przeleczeni” lub „niedoleczeni”. Monitoring leczenia raka szwankuje

Pacjenci leczeni za późno, bez odpowiednich badań, „przeleczeni” lub „niedoleczeni” – to niektóre z wyników pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) – informuje Dziennik Gazety Prawnej.

Przybędzie lekarzy specjalistów. Niestety, głównie w statystykach

Nowa ustawa ma sprawić, że w systemie ochrony zdrowia będzie więcej lekarzy ze specjalizacją. Sami medycy w to wątpią – ich zdaniem usprawni ona szkolenie, ale problemów kadrowych nie rozwiąże. Chyba że na papierze – informuje Dziennik Gazety Prawnej.

Będą lekcje o zdrowiu, ale nie jako dodatkowy przedmiot

Resort edukacji zgadza się, by wydzielić zajęcia dotyczące profilaktyki. Najprawdopodobniej w ramach lekcji wychowawczych – informuje Dziennik Gazety Prawnej.

Z zapaleniem gardła nie ma żartów. Kiedy wystarczają domowe sposoby, a kiedy sięgnąć po mocny lek

Mikroorganizmy najłatwiej przedostają się do błon śluzowych gardła i nosa, gdy jesteśmy osłabieni – informuje Gazeta Wyborcza.

Wietrzenie mieszkania, oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe, czyli jak dbać o drogi oddechowe

Aby jak najrzadziej cierpieć z powodu infekcji dróg oddechowych, warto zadbać również o swoje mieszkanie – informuje Gazeta Wyborcza.

PDF

Zobacz także