Reforma systemu opieki psychiatrycznej zagrożona? RPO prosi premiera o stanowisko

Medexpress

Opublikowano 12 lipca 2022, 08:55

FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA
Medexpress

Opublikowano 12 lipca 2022, 08:55

. Rzecznik prosi premiera o stanowisko
• Polskie Towarzystwo Psychiatrii Środowiskowej napisało w sprawie przyszłości systemu ochrony zdrowia psychicznego list otwarty do premiera
• Środowiska psychiatryczne dostrzegają sygnały świadczące o odchodzeniu od reformy systemu opieki psychiatrycznej i powrocie do dysfunkcyjnego i archaicznego systemu scentralizowanej ochrony zdrowia psychicznego
• Tylko kontunuowanie reformy zapewni osobom w kryzysie psychicznym dostęp do opieki w godziwych warunkach i z poszanowaniem godności pacjenta - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich
Marcin Wiącek prosi zatem premiera Mateusza Morawieckiego o stanowisko co do przyszłości systemu ochrony zdrowia psychicznego.

Rzecznik z dużym niepokojem zapoznał się z listem otwartym Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Środowiskowej do premiera, dotyczącym przyszłości reformy systemu opieki psychiatrycznej w Polsce.
List wskazuje, że środowiska psychiatryczne dostrzegają pewne sygnały świadczące o odchodzeniu od reformy systemu opieki psychiatrycznej i powrocie do dysfunkcyjnego i archaicznego systemu scentralizowanej ochrony zdrowia psychicznego.
Wywołuje to uczucie zawodu, chaosu i niepewności zarówno wśród pracowników służby zdrowia, jak i samych pacjentów.
Organizacje społeczne oczekują dalszego, systematycznego rozwoju sieci centrów zdrowia psychicznego w kraju, niezmienności sposobu jego finansowania oraz wzrostu finansowania systemu ochrony zdrowia psychicznego do wysokości 6%.
Rzecznik Praw Obywatelskich w pełni popiera te oczekiwania. Tylko bowiem kontynuowanie reformy zapewni osobom w kryzysie psychicznym dostęp do opieki w godziwych warunkach i z poszanowaniem godności pacjenta, jako człowieka.

Źródło: RPO

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

RPO / Michał Wiącek / opieka środowiskowa / psychiatria / zdrowie psychiczne / reforma psychiatrii
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31