Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

RPP w sprawie praw dzieci i młodzieży doświadczających kryzysu psychicznego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 lutego 2019 14:12

RPP w sprawie praw dzieci i młodzieży doświadczających kryzysu psychicznego - Obrazek nagłówka
Jednym z priorytetów działania Rzecznika Praw Pacjenta jest ochrona praw dzieci i młodzieży doświadczających kryzysu psychicznego oraz zapewnienie im odpowiedniej psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

Pod koniec ubiegłego roku do Rzecznika docierało sporo niepokojących informacji dotyczących zamykanych lub przepełnionych placówek medycznych, które zapewniają całodobową opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży. Brak możliwości skorzystania z takiej opieki może bezpośrednio zagrażać zdrowiu lub życiu pacjentów. Może również negatywnie wpływać na stopień przestrzegania praw pacjenta.

Bardzo dobrą informacją dla pacjentów jest wznowienie działalności oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Szpitalu Psychiatryczno-Neurorehabilitacyjnym w Józefowie. Bartłomiej Chmielowiec jednocześnie prosi lekarzy psychiatrów o rozważenie możliwości podjęcia pracy na rzecz najmłodszych pacjentów w Szpitalu w Józefowie. Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie Zarządu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii, tel. 22 468 24 00, e-mail: [email protected] .

Niezwykle ważną rolę w ochronie praw małoletnich pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego pełnią Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Pracując na co dzień w szpitalach psychiatrycznych i ośrodkach leczenia uzależnień na terenie całego kraju podejmują i rozpatrują sprawy pacjentów, którzy przebywają w tych placówkach w trybie stacjonarnym. Rzecznicy reprezentują pacjentów w relacjach z personelem medycznym, instytucjami czy też członkami rodziny.

Bartłomiej Chmielowiec od stycznia br. rozszerzył zakres działania Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego o dwa kolejne podmioty lecznicze na terenie województwa mazowieckiego. Jeden to Mazowiecki Szpital w Garwolinie z oddziałem leczenia zaburzeń nerwicowych dla dzieci, oddziałem rehabilitacji dla uzależnionych od substancji psychoaktywnych ze współistniejącymi zaburzeniami psychotycznymi (podwójna diagnoza) oraz oddziałem leczenia i terapii długoterminowej pacjentów z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi. Drugi to Krajowy Ośrodek Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie. Jest to ośrodek o najwyższym stopniu zabezpieczenia, który wykonuje orzeczenia sądu o umieszczeniu osoby nieletniej w szpitalu psychiatrycznym lub innym odpowiednim zakładzie leczniczym

W grudniu ubiegłego roku Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do ministra zdrowia o przyspieszenie działań systemowych oraz doraźnych, które pozwoliłyby poprawić trudną sytuację w dziecięcej i młodzieżowej psychiatrycznej opiece zdrowotnej. W odpowiedzi Podsekretarz Stanu w ministerstwie zdrowia wskazał, że Ministerstwo prowadzi działania mające na celu reformę psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży oraz wspiera proces poprawy funkcjonowania podmiotów udzielających im świadczeń psychiatrycznych.

Z wystąpieniem Rzecznika oraz odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia można zapoznać się tutaj.

Rzecznik liczy, że działania te zapewnią najmłodszym pacjentom oraz ich bliskim poczucie bezpieczeństwa w systemie opieki zdrowotnej.

Rzecznik Praw Pacjenta jest centralnym organem administracji rządowej, ustanowionym w celu ochrony praw pacjentów. Przysługujące pacjentom prawa oraz tryb powoływania, odwoływania i kompetencje Rzecznika określone zostały w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Od tego czasu nie funkcjonuje tzw. „Karta Praw Pacjenta”.

Katalog praw pacjenta określony w ww. ustawie obejmuje prawo pacjenta do: świadczeń zdrowotnych; informacji; zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych; tajemnicy informacji z związanych z pacjentem; wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych; poszanowania intymności i godności pacjenta; dokumentacji medycznej; zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza; poszanowania życia prywatnego i rodzinnego; opieki duszpasterskiej; przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.

W dniu 27 października 2017 r. prezes Rady Ministrów Beata Szydło, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, z dniem 30 października 2017 r. powołała na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Łukasza Chmielowca. Pierwszym Rzecznikiem Praw Pacjenta była Krystyna Barbara Kozłowska (od 2 października 2009 r. do 27 października 2017 r.).

Do głównych zadań Rzecznika Praw Pacjenta należy ochrona praw zarówno indywidualnego pacjenta, jak i zbiorowych praw pacjentów oraz podejmowanie działań w przypadkach ich naruszenia, występowanie do organów władzy publicznej w sprawach systemowych, rozwiązań poprawiających ochronę i egzekwowanie praw pacjentów, a także monitorowanie sytuacji przestrzegania praw pacjentów w systemie ochrony zdrowia.

Swoje zadania Rzecznik wykonuje przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta, którego siedziba mieści się przy ul. Młynarskiej 46 w Warszawie. Pracownicy Biura na bieżąco przekazują osobom zainteresowanym informacje o prawach pacjenta, właściwych działaniach, jakie należy podjąć w określonej sytuacji oraz przysługujących środkach prawnych. Łatwo dostępną i niesformalizowaną formę kontaktu umożliwia ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta 800-190-590, która czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-20:00.

Pracownikami Biura są także Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, którzy swoją funkcję pełnią w niektórych szpitalach psychiatrycznych na terenie naszego kraju. Zostali oni powołani ustawą z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Do zadań Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego należy ochrona praw osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w klinikach, szpitalach i oddziałach psychiatrycznych, sanatoriach dla osób z zaburzeniami psychicznymi a także podmiotach leczniczych sprawujących całodobową opiekę psychiatryczną lub odwykową. Ochrona ta realizowana jest zarówno poprzez pomoc pacjentom w dochodzeniu ich praw oraz wyjaśnianiu skarg i wniosków, jak również współpracę z ich rodziną, przedstawicielem ustawowym, opiekunem prawnym lub faktycznym.

Źródło: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.