W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 14.03.2023 r.

Piotr Wójcik

Opublikowano 14 marca 2023, 10:07

Piotr Wójcik

Opublikowano 14 marca 2023, 10:07

Ruszył pilotażowy program telediagnostyki w badaniach okulistycznych w województwie lubelskim. Mobilny gabinet okulistyczny do diagnostyki dna oka osób chorych na cukrzycę – Okobus - ma przebadać 5 tys. pacjentów, w tym 30 proc. ze stanem przedcukrzycowym. Okobus to specjalistyczny pojazd przeznaczony do telediagnostyki, Jest wyposażony w urządzenia medyczne, umożliwiające pozyskiwanie danych poprzez wykonywanie zaawansowanych badań oka w terenie, a także urządzenia informatyczne i telekomunikacyjne, służące do przekazywania pozyskanych w ten sposób danych w celu wytworzenia algorytmu sztucznej inteligencji oraz zdalnej diagnozy pacjentów.

W Dz.U. opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym razem lista zawiera 256 pozycji. Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową obowiązkiem wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych jest zgłaszanie do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego leków, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Następnie GIF informuje o tym ministra zdrowia.

– W Polsce mamy zaledwie kilka zakontraktowanych poradni, które pomagają w leczeniu tytoniowego nałogu. Nałogowi palacze są w Polsce pozostawieni sami sobie – mówi w wywiadzie dla Medexpressu ks. dr Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. W rozłożonym w czasie rozstawaniu się z nałogiem mogą pomóc tzw. alternatywne metody, w tym substytucyjne. Wywiad można obejrzeć na Medexpress.pl

– Chcielibyśmy, aby powstało narzędzie, dzięki któremu pacjent będzie mógł wpisać swoje schorzenie i znaleźć jednostkę, która w jej leczeniu stosuje wysokojakościowe, innowacyjne produkty. Promowałoby to szpitale, które chcą korzystać z nowości. Teraz takie informacje są przekazywane najczęściej drogą pantoflową – powiedział Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, który był gościem podcastu Szpital na OIOM-ie. Odcinek poświęcony był zasadom dotyczącym dystrybucji i zamawiania wyrobów medycznych.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

w pigułce / skrót wiadomości Medexpressu / przegląd wiadomości
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31