Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Okobus zbada pacjentów z województwa lubelskiego

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 13 marca 2023 13:20

Okobus zbada pacjentów z województwa lubelskiego - Obrazek nagłówka
fot. Ministerstwo Zdrowia | Twitter
Ruszył pilotażowy program telediagnostyki w badaniach okulistycznych w województwie lubelskim. Mobilny gabinet okulistyczny do diagnostyki dna oka osób chorych na cukrzycę – Okobus - ma przebadać 5 tys. pacjentów, w tym 30 proc. ze stanem przedcukrzycowym.

Okobus to specjalistyczny pojazd przeznaczony do telediagnostyki, Jest wyposażony w urządzenia medyczne, umożliwiające pozyskiwanie danych poprzez wykonywanie zaawansowanych badań oka w terenie, a także urządzenia informatyczne i telekomunikacyjne, służące do przekazywania pozyskanych w ten sposób danych w celu wytworzenia algorytmu sztucznej inteligencji oraz zdalnej diagnozy pacjentów.

– Okobus poprawi dostęp do diagnostyki i pozwoli na przyspieszenie rozpoczęcia leczenia i powrotu do zdrowia. Zwiększy bezpieczeństwo pacjentów. Takie projekty są możliwe dzięki międzyresortowej współpracy – powiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber podczas konferencji w Wysokim w województwie lubelskim.

Pilotażowy program realizuje Uniwersytet Medyczny w Lublinie we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Ministerstwem Cyfryzacji. Wartość projektu to 5,3 mln zł.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także