Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Badanie ŚUM

Studenci sięgają jednocześnie po kilka preparatów poprawiających koncentrację

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 maja 2021 10:21

Studenci sięgają jednocześnie po kilka preparatów poprawiających koncentrację - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Substancjami o udowodnionym stymulującym wpływie na ośrodkowy układ nerwowy są kofeina, tauryna, guarana, a także karnityna, które dostępne są zarówno w postaci suplementów diety jak i produktów spożywczych. Uczniowie i studenci sięgają po nie w czasie matur i egzaminów.

Stres uznawany jest za jeden z kluczowych problemów towarzyszących okresowi nauki, gdyż skutkuje zmniejszeniem jej efektywności. W momentach wzmożonego wysiłku najbardziej poszukiwane są preparaty pozwalające na szybką poprawę koncentracji, które jednocześnie pozwalają pozbyć się uczucia senności i zmęczenia.

Substancjami o udowodnionym stymulującym wpływie na ośrodkowy układ nerwowy (OUN) są kofeina, tauryna, guarana, a także karnityna, które dostępne są zarówno w postaci suplementów diety jak i produktów spożywczych. Stale rosnąca popularność preparatów, będących dodatkowym zastrzykiem energii w trudnych sytuacjach sprawia, iż na rynek wprowadzane są coraz nowsze rodzaje napojów energetyzujących i suplementów diety, które zawierają różne kombinacje tych samych składników.

– Trzeba jednak bardzo uważać, bo pomimo powszechnego przekonania o bezpieczeństwie stosowania preparatów energetyzujących bardzo łatwo o przedawkowanie pozornie nieszkodliwych substancji – przestrzega mgr farmacji Marta Karkoszka, doktorantka z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i dodaje: – Na podstawie badania przeprowadzonego w naszej Katedrze stwierdzono, że połowa studentów podczas wzmożonej nauki sięga jednocześnie po kilka preparatów poprawiających koncentrację, których wspólnym składnikiem jest kofeina, z czego ponad 20 procent doświadczyło działań niepożądanych związanych z jej przedawkowaniem, do których zaliczyć można kołatania serca, drżenia mięśni czy utrudnione zasypianie.

Głównym czynnikiem skłaniającym studentów do zakupu preparatów psychostymulujących jest szeroko rozpowszechniona reklama, która nie zawiera pełnej informacji na temat składu preparatu.

- Z przeprowadzonego badania wynika, iż jedynie około 15 procent studentów zna prawidłowy skład napojów energetyzujących, a przecież wiedza ta ma ogromne znaczenie w przypadku osób z problemami zdrowotnymi. Przeprowadzone badanie pozwoliło jednak stwierdzić, że studenci posiadają podstawową wiedzę na temat środków energetyzujących, ale konieczne jest stałe rozpowszechnianie informacji na temat dokładnego składu i działania stosowanych preparatów, aby poprawić bezpieczeństwo ich stosowania – ocenia mgr farmacji Marta Karkoszka.

inf pras

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także