Badanie ŚUM:

Studenci sięgają jednocześnie po kilka preparatów poprawiających koncentrację

Medexpress

Opublikowano 24 maja 2021, 10:21

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 24 maja 2021, 10:21

Stres uznawany jest za jeden z kluczowych problemów towarzyszących okresowi nauki, gdyż skutkuje zmniejszeniem jej efektywności. W momentach wzmożonego wysiłku najbardziej poszukiwane są preparaty pozwalające na szybką poprawę koncentracji, które jednocześnie pozwalają pozbyć się uczucia senności i zmęczenia.

Substancjami o udowodnionym stymulującym wpływie na ośrodkowy układ nerwowy (OUN) są kofeina, tauryna, guarana, a także karnityna, które dostępne są zarówno w postaci suplementów diety jak i produktów spożywczych. Stale rosnąca popularność preparatów, będących dodatkowym zastrzykiem energii w trudnych sytuacjach sprawia, iż na rynek wprowadzane są coraz nowsze rodzaje napojów energetyzujących i suplementów diety, które zawierają różne kombinacje tych samych składników.

– Trzeba jednak bardzo uważać, bo pomimo powszechnego przekonania o bezpieczeństwie stosowania preparatów energetyzujących bardzo łatwo o przedawkowanie pozornie nieszkodliwych substancji – przestrzega mgr farmacji Marta Karkoszka, doktorantka z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i dodaje: – Na podstawie badania przeprowadzonego w naszej Katedrze stwierdzono, że połowa studentów podczas wzmożonej nauki sięga jednocześnie po kilka preparatów poprawiających koncentrację, których wspólnym składnikiem jest kofeina, z czego ponad 20 procent doświadczyło działań niepożądanych związanych z jej przedawkowaniem, do których zaliczyć można kołatania serca, drżenia mięśni czy utrudnione zasypianie.

Głównym czynnikiem skłaniającym studentów do zakupu preparatów psychostymulujących jest szeroko rozpowszechniona reklama, która nie zawiera pełnej informacji na temat składu preparatu.

- Z przeprowadzonego badania wynika, iż jedynie około 15 procent studentów zna prawidłowy skład napojów energetyzujących, a przecież wiedza ta ma ogromne znaczenie w przypadku osób z problemami zdrowotnymi. Przeprowadzone badanie pozwoliło jednak stwierdzić, że studenci posiadają podstawową wiedzę na temat środków energetyzujących, ale konieczne jest stałe rozpowszechnianie informacji na temat dokładnego składu i działania stosowanych preparatów, aby poprawić bezpieczeństwo ich stosowania – ocenia mgr farmacji Marta Karkoszka.

inf pras

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Śląski Uniwersytet Medyczny / napoje energetyzujące
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31