Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Salmonelloza z arbuzami w tle

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 sierpnia 2022 12:07

Salmonelloza z arbuzami w tle - Obrazek nagłówka

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego informuje o ogólnokrajowej fali zachorowań wywołanych przez bakterię Salmonella typhimurium. Do tej pory infekcję wykryto u 18 osób.

Salmonelloza zwykle przebiega jako ostra biegunka. U części chorych może dojść do penetracji bariery jelitowej i szerzenia się zakażenia drogą krwi co może przebiegać jako sepsa, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie kości, zapalenie wsierdza, ropnie. U pewnego odsetka chorych następstwem zakażenia jest bezobjawowe nosicielstwo.

Norweskie dochodzenie sanitarne pokazało, że wszystkie 13 osób, z którymi do tej pory przeprowadzono wywiad, jadło arbuza w ciągu ostatnich kilku dni przed zachorowaniem.

Bakterie mogą zagnieździć się w skórce arbuza, a po rozkrojeniu go mogą przedostać się do miąższu i tam się rozwijać.

Osoby, które zachorowały w Norwegii były w wieku od 1 do 87 lat i mieszkały w 6 różnych regionach kraju. Ośmiu chorych wymagało hospitalizacji. U wszystkich zakażonych wykryto bakterie o tym samym profilu genetycznym.

Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uważa za wysoce nieprawdopodobne, aby „skażone” arbuzy nadal znajdowały się na rynku. Cały, niepokrojony arbuz ma stosunkowo długi okres przydatności do spożycia wynoszący 3-4 tygodnie. Większość osób zachorowała w okresie od końca czerwca do połowy lipca 2022 roku.

– Jest za wcześnie, by powiedzieć, czy czekają nas kolejne zachorowania. Uważnie śledzimy sytuację – powiedział Umaer Naseer z Instytutu Zdrowia Publicznego.

Tymczasem norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca określone środki ostrożności dla osób jedzących arbuzy:

  • Lepiej unikać arbuzów z uszkodzoną skórką.
  • Przed pokrojeniem arbuza należy go dobrze umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym.
  • Po kontakcie z arbuzem warto dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.
  • Pokrojony arbuz powinien być przechowywany w chłodzie.

Źródło: Outbreak News Today

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także