Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy uda się osiągnąć sukces w onkologii bez większych pieniędzy?

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 24 listopada 2014 20:55

Czy uda się osiągnąć sukces w onkologii bez większych pieniędzy? - Obrazek nagłówka
Nieco ponad pięć tygodni zostało do wejścia w życie pakietu onkologicznego. Tymczasem nadal negocjacje w tej sprawie nie zostały zakończone, nadal jest więcej niewiadomych niż konkretów. M.in. o tym podczas Kongresu Zdrowia Publicznego 2014 rozmawiali eksperci i politycy.

kongres-logo-2-do-1

Nieco ponad pięć tygodni zostało do wejścia w życie pakietu onkologicznego. Tymczasem nadal negocjacje w tej sprawie nie zostały zakończone, nadal jest więcej niewiadomych niż konkretów. M.in. o tym podczas Kongresu Zdrowia Publicznego 2014 rozmawiali eksperci i politycy.

Kardiologia interwencyjna to najlepszy przykład na to, że można osiągnąć sukces w polskiej medycynie. Można, ale wcześniej konieczne było porozumienie między specjalistami, a rządzącymi, koniecznością były również dodatkowe pieniądze. -Polska jest w czołowych miejscach w Europie jeśli chodzi o kardiologię interwencyjną. Wiele systemowych rozwiązań przyczyniło się do tego, głównie finansowych. W zakresie wieńcowym mamy ogromny sukces. Podobnie jest w innych obszarach kardiologii. Ta dziedzina może służyć jako przykład dla innych dziedzin medycyny - uważa Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Podobne oczekiwania wobec zmian w onkologii wraz z wejściem w życie mają onkolodzy i pacjenci. Czy na pewno pakiet spełni te oczekiwania?

W lipcu opublikowano Strategię walki z rakiem w Polsce na lata 2015-2024. Dokument, który należy wdrożyć, aby poprawić efektywność
systemu opieki onkologicznej. Pakiet onkologiczny można traktować jako jeden z elementów Strategii, dotyczy bowiem diagnostyki i koordynacji w planowaniu leczenia. - Pakiet onkologiczny ma poprawić dostępność. Zgadzamy się z częścią założeń. Zniesienie limitów z pewnością poprawi wyniki leczenia. Szersza diagnostyka to też dobry krok. Kolejnym są: wielospecjalistyczne konsylia i funkcja koordynatora leczenia onkologicznego. Ale brakuje wsłuchania się w głosy środowiska czy to onkologów czy lekarzy rodzinnych. Jeżeli tego zabraknie to pakiet zostanie zatrzymany. Brakuje dyskusji  na temat jego szczegółów. Poza tym pakiet jest wprowadzany w zawrotnym tempie, a to może zaszkodzić. Poza tym trzeba uwzględnić różnice w kardiologii i onkologii. Tak jak w kardiologii można sprawdzić szybko, że ktoś ma zawał, tak w onkologii ta diagnostyka wygląda inaczej. Dużo jest wątpliwości, czy ten pakiet jest potrzebny? Pytanie, czy w takim zakresie? Ale nie można go zatrzymać, bo on daje duże możliwości - tłumaczy prof. Sergiusz Nawrocki  kierownik Katedry Onkologii i Kliniki Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 Podobnie uważa wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Jego zdaniem pakiet wreszcie wprowadzi standaryzację w leczeniu onkologicznym. - Obrana droga jer dobra - ocenił Igor Radziewicz Winnicki.

Innego zdania jest były wiceminister zdrowia Jakub Szulc. - Standaryzacji w pakiecie ja nie widzę. To klasyczny dylemat. Jak najwięcej zrobić przy jak najmniejszych środkach. Musimy zderzyć się z tymi realiami ekonomicznymi. Jeżeli odnosimy się do Cancer Planu to najlepsze rozwiązanie, które polskiej onkologii jest potrzebne. Kłopot polega na tym, że dokument nie został zestawiony z finansowaniem - powiedział Jakub Szulc.

Przeczytaj również: Zdrowie w polityce każdego resortu

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.