Konsultanci krajowi zarabiają za mało

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 23 czerwca 2014, 11:00

Bez tytułu
Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 23 czerwca 2014, 11:00

– Z jednej strony nakłada się na konsultantów obowiązek wielu nowych zadań i składania oraz upubliczniania szczegółowych oświadczeń, mających na celu zasadną eliminację konfliktu interesów, z drugiej jednak strony nie stwarza się im odpowiednich warunków finansowo-organizacyjnych - ocenia Anna Janczewska-Radwan z BCC.

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC od blisko 2 lat postulował w swoich kwartalnych podsumowaniach działań Ministerstwa Zdrowia konieczność nowelizacji ustawy o konsultantach krajowych. Rada Ministrów 17 czerwca br. przyjęła projekt tej ustawy. Jej celem, jak czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Zdrowia, jest wzmocnienie roli konsultantów jako podmiotów doradczych ministra zdrowia oraz wojewodów, a cel ten ma być osiągnięty przez zagwarantowanie ich bezstronności.

Jak pokazują pierwsze reakcje środowiska lekarskiego nowelizacja ta budzi sporo emocji. – Trudno się temu dziwić – mówi Anna Janczewska-Radwan odpowiedzialna w GGC BCC za zagadnienia systemu ochrony zdrowia. – Z jednej strony nakłada się na konsultantów obowiązek wielu nowych zadań i składania oraz upubliczniania szczegółowych oświadczeń mających na celu zasadną eliminację konfliktu interesów, z drugiej jednak strony nie stwarza się im odpowiednich warunków finansowo-organizacyjnych do sprawowania tej odpowiedzialnej i ważnej funkcji. BCC wskazuje na konieczność podjęcia ponownej dyskusji na ten temat. Może się bowiem okazać, że prawa rynku, przy ustawie w takiej postaci, doprowadzą do wypaczenia intencji ich autorów i nieosiągnięcia zamierzonego celu.

Przypomnijmy, że konsultant krajowy zarabia około 700 zł miesięcznie.

Źródło: Materiały prasowe

Czytaj także: Ile zarabiają lekarze

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30