Blogosfera Medexpressu

Dr n. farm. Leszek Borkowski: Szczepienia na COVID-19


Dr Leszek Borkowski 2020-12-06 20:06

Jak wynika z brytyjskiej ChPL szczepionki f. Pfizer to w transporcie należy przechowywać ją w zamrażarce w temperaturze od -80 ° C do -60 ° C. lub w pojemniku termicznym w temperaturze od -90 °C do -60 °C.

Jednak po rozmrożeniu nierozcieńczoną szczepionkę można przechowywać do 5 dni w temperaturze od 2 ° C do 8 ° C lub do 2 godzin w temperaturze do 25 ° C.

Po rozmrożeniu i rozcieńczeniu przed podaniem szczepionkę przechowuje się w ciągu 6 godzin w temperaturze od 2 ° C do 25 ° C .

Szczepionka nie zawiera konserwantów.

Jako społeczeństwo w pandemii dzielimy się na trzy grupy:

a/ rycerze nieśmiertelności – przekonani , że koronawirus nie istnieje a jak istnieje to jest całkowicie niegroźny, rycerze ci są także w części zwolennikami teorii spiskowych;

b/ rycerze paniki – unikamy się nawzajem, wszystko nas przeraża, czasami zachowujemy się zbyt trwożliwie ale przestrzegamy zaleceń;

c/ rycerze walczący – aktywnie walczymy z zagrożeniami, zbieramy zapasy na przeczekanie epidemii, także przestrzegamy zaleceń ale często tylko tych, które nam pasują.

Jednocześnie uaktywniają się przeciwnicy szczepień doszukują się manipulacji społeczeństwem przy okazji epidemii SARS-CoV-2.

Traktują tego wirusa z rodziny koronawirusów jak wirusy grypy lub zakażeń grypopodobnych a zmarło już w Polsce około 18 tyś ludzi

Z niedowierzaniem czytam, że grupa naukowców i lekarzy ostrzega Pana Prezydenta RP przed szczepieniem.

Czy chcemy, aby umarło drugie tyle osób.

Niezależnie od grupy rycerskiej do której należymy trzymamy się naszego poczucia bezpieczeństwa.

Występują kapitalne manifestacje solidarności międzyludzkiej, niesiemy pomoc dla osób , które radzą sobie gorzej niż my lub osób z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19.

Pomoc sąsiedzka jest coraz lepsza. Wolontariat obywatelski ma się dobrze.

Jako naród cementujemy się, mocniej docierają do nas błędy polityków , denerwuje nas ich wyalienowanie.

Dzieci i młodzież dojrzewają szybciej niż nam się wydaje i patrzymy na to z dumą bo to nasze.

Zaczynamy więcej wiedzieć

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi po podaniu szczepionki Pfizer były: ból podczas wstrzyknięcia miejscu (> 80%), zmęczenie (> 60%), ból głowy (> 50%), bóle mięśni (> 30%), dreszcze (> 30%), bóle stawów (> 20%) gorączka (> 10%) i zwykle miała nasilenie łagodne lub umiarkowane i ustępowała w ciągu kilku dni po szczepieniu. W razie potrzeby można podać lek przeciwbólowy.

Dr nauk farm. Leszek Borkowski

PDF

Zobacz także