Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

System szpitalny padł

MedExpress Team

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Opublikowano 17 kwietnia 2023 08:53

System szpitalny padł - Obrazek nagłówka
FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Kilka lat temu znajomy zaprosił mnie do zwiedzenia słynnego Karolinska Institutet Hospital w Sztokholmie (to ten, gdzie przyznaje się Nagrodę Nobla). Szwedzki szpital był już wtedy znacznie bardziej zinformatyzowany niż polski, w którym pracuję, ale doświadczenie było pouczające. Otóż akurat w czasie mojej wizyty system informatyczny padł. Lekarze biegali jak pijane koty we mgle starając się zorientować, co i w stosunku do kogo mają zrobić. Siedzący w poczekalni pacjenci wyjmowali z toreb jakieś papiery i ta ich szczątkowa dokumentacja często była jedyną pomocą w tym, aby im z kolei udzielić pomocy.

Co jakiś czas przychodzi do mnie bezpośrednio w szpitalu nieznany mi pacjent i prosi o pomoc. Zwykle ma rację, gdyż jest w sytuacji zagrożenia życia. Ale nie ma żadnego e-skierowania w telefonie. Ma tylko chorobę. I w moim komputerze go nie ma. Nie ma go w systemie. Nie mam uprawnień, żeby go do systemu wpisać.

Parę lat temu córka pacjenta: „prawniczka” napisała na mnie skargę. Chodziło o to, że jej ojciec poskarżył się, że w czasie wizyty głównie patrzyłem w komputer, a nie na niego. Patrzyłem bo z jednej strony musiałem notować to, co mi mówił, a z drugiej strony musiałem przeczytać wyniki laboratoryjne. Gdybym tu przegapił jakąś nieprawidłowość to mogłoby to chorego kosztować życie. I wreszcie musiałem dać zlecenia. A jeszcze system się „zawieszał”. Dziewięćdziesiąt procent czasu wizyty musiałem poświęcić komputerowi, a nie człowiekowi, aby tego człowieka obsłużyć.

Nagle, najważniejsi w szpitalu stali się informatycy, gdyż co po najmądrzejszym nawet profesorze medycyny, jeśli system nie działa? Z drugiej strony nawet najbardziej sprawny system informatyczny nie udzieli pacjentowi pomocy.

Tytuł tego wpisu nawiązuje do tragedii i nie jest to niezamierzone. Wyłączne oparcie się na technologii zależnej od stałego dozoru specjalistów i dopływu energii może w razie awarii także być przyczyną tragedii.

Zobacz także

Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Co daje nam wiedza

22 sierpnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dobry jak cholesterol

10 sierpnia 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023
Michal-Modro-3
7 października 2022
Leszek Borkowski
13 stycznia 2023
Michal-Modro-3
17 stycznia 2023
Leszek Borkowski
Dr n. farm. Leszek Borkowski

SEPSA (posocznica), prokalcytonina, jesteśmy mądrym narodem

23 stycznia 2023