Tomasz Leleno, rzecznik NIA:

Trzeba poprawić funkcjonowanie programów służących do wystawiania e-recept

Medexpress

Opublikowano 02 grudnia 2019, 15:34

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 02 grudnia 2019, 15:34

Od 8 stycznia obowiązywać będą wyłącznie recepty elektroniczne. Czy farmaceuci są na to w pełni przygotowani?

Od 8 stycznia 2020 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej (e-Recepty). Jednak w wyjątkowych sytuacjach lekarze nadal będą mogli wystawiać je w wersji tradycyjnej, np. w przypadku problemów z dostępem do platformy P1. Nikt nie pozostanie bez leku. Pacjenci nadal będą mogli swobodnie wykupić je w aptece.

Co pacjent zyska dzięki e-recepcie?

Pacjent nie zgubi e-recepty, ponieważ będzie ona cały czas widoczna w systemie

- Można ją zrealizować w każdej aptece. 1 e-recepta = 1 lek – co oznacza, że każdy lek można wykupić w innej aptece

- Znika problem nieczytelnych recept czy pomyłek w wydawaniu leków

- Skrócenie kolejek do lekarzy – dla pacjenta chorującego przewlekle, lekarz lub pielęgniarka wystawią e-receptę bez konieczności przyjmowania go w gabinecie.

- Wprowadzenie e-recepty docelowo ograniczy biurokrację, polepszy nadzór nad receptami, a także znacząco ograniczy proceder fałszowania recept.

Czy farmaceuci mają problemy z realizacją e-recepty?

Apteki realizują e-recepty od 1 stycznia 2019 r. Generalnie pozytywnie oceniamy to rozwiązanie. To co z pewnością trzeba poprawić to funkcjonowanie samych programów gabinetowych służących do wystawiania e-recept. Część z nich przepuszcza błędy, które stanowią przeszkodę do realizacji e-recept - np. niewłaściwe dawkowanie leku, lek refundowany, który refundowany nie jest, brak kompletnych danych pacjenta (np. PESEL). Farmaceuta nie może zrealizować takiej recepty, a pacjent musi ponownie umówić się na wizytę lekarską, podczas której otrzyma prawidłowy dokument.

Jak działa e-recepta?

Kiedy lekarz wypisze nam ją w systemie informatycznym, dostaniemy sms-em lub mailem czterocyfrowy kod. Jeśli nie korzystamy z telefonu i komputera, lekarz da nam wydruk z tym kodem. Potem wystarczy udać się z nim do apteki i na tej podstawie zrealizować receptę.

W jakich krajach funkcjonuje e-recepta?

Elektroniczne recepty zostały wprowadzone m.in. Norwegii, Danii, Finlandii, Szwecji, Belgii, Holandii, Włoszech, Islandii, Grecji, Anglii, Wielkiej Brytanii, Estonii.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Naczelna Izba Aptekarska / e-recepta / Tomasz Leleno
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31