Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Medyczna Racja Stanu

Dzięki skutecznemu leczeniu pacjenci z migreną przewlekłą mogą żyć normalnie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 kwietnia 2022 11:29

Dzięki skutecznemu leczeniu pacjenci z migreną przewlekłą mogą żyć normalnie - Obrazek nagłówka
O migrenie przewlekłej rozmawiamy z prof. Jackiem Rożnieckim, kierownikiem Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 • Średnio migrena występują u około 11 proc. populacji, przy czym zapadalność wśród kobiet wynosi 19 proc., a wśród mężczyzn ok. 6 proc.
 • Obraz kliniczny migreny jest bardzo charakterystyczny: silne bóle głowy o co najmniej umiarkowanym lub dużym natężeniu, którym mogą towarzyszyć nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, hałas, zapach. Aktywność ruchowa nasila wszystkie te objawy.
 • Migrena przewlekła to najcięższa postać tej choroby. Mamy z nią do czynienia, kiedy ból głowy występuje przez co najmniej 15 dni w miesiącu, z czego co najmniej przez 8 dni musi spełniać kryteria migreny.
 • Problem migreny przewlekłej dotyczy ok. 8 proc. wszystkich pacjentów z migreną (w Polsce to ok. 350 - 400 tys. osób).
 • Migrena przewlekła wiąże się z absencją chorobową, ale też niewydajnością pracowników: kiedy pacjent jest w pracy, ale nie wykonuje jej efektywnie. Z jej powodu pacjenci są wyłączeni z normalnego funkcjonowania, cierpi na tym życie rodzinne, społeczne i zawodowe.
 • Problem jest zarówno społeczny jak i ekonomiczny - obija się to na budżecie pacjenta jak i na systemie ochrony zdrowia.
 • Możliwości leczenia migreny przewlekłej są dużo bardziej ograniczone niż w przypadku leczenia migreny epizodycznej.
 • Ze starych doustnych leków zostały 2, które mogą być stosowane w migrenie przewlekłej. Są one jednak obarczone dużą liczbą działań niepożądanych i źle tolerowane przez pacjentów.
 • Od 10 lat mamy możliwość leczenia migreny przewlekłej za pomocą toksyny botulinowej, która powoduje znamienną redukcje dni z bólem głowy oraz dni z bólem migrenowym. To jest terapia stosowana na całym świecie od ponad 10 lat, natomiast w Polsce w niewielkim wymiarze ze względu na koszty, które w tym przypadku ponosi sam pacjent.
 • Od 3-4 lat mamy jeszcze jedną możliwość terapii migreny przewlekłej przy użyciu przeciwciał monoklonalnych. Leki te stosuje się w profilaktyce, i jest to bardzo wygodne - raz na miesiąc bądź raz na 3 miesiące.
 • Zarówno toksyna botulinowa jak i przeciwciało monoklonalne, to leki o wysokiej skuteczności i tolerancji - praktycznie nie występują żadne objawy niepożądane.
 • Mamy możliwość leczenia i pomocy pacjentom z najcięższą postacią migreny. Jednak toksyna botulinowa jak i przeciwciało monoklonalne są drogie. Niewielu pacjentów stać na to leczenie, a system publicznej ochrony zdrowia cały czas nie refunduje tych terapii. A szkoda, bo wyliczenia farmakoekonomiczne pokazują, że opłaca się wydać pieniądze na te refundacje.
 • Dzięki skutecznemu leczeniu pacjenci z migreną przewlekłą mogą normalnie żyć.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

w-pigulce-0311
3 listopada 2022
W-pigulce-0712
7 grudnia 2022
W-pigulce-1901
19 stycznia 2023
w-pigulce-2601
26 stycznia 2023
w-pigullce-1303
13 marca 2023