Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

PZM: najbardziej oszukany został pacjent

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 czerwca 2018 13:42

PZM: najbardziej oszukany został pacjent - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Czarny piątek w ochronie zdrowia, czyli piątkowy protest, to jest tylko zapowiedź tego, co będzie działo się jesienią - mówi w rozmowie z Medexpressem Matylda Kłudkowska z Porozumienia Zawodów Medycznych.

Na czym będzie polegał piątkowy protest zawodów medycznych?

Piątkowy protest zawodów medycznych to akcja pod nazwą: Czujemy się oszukani – czarny piątek w ochronie zdrowia. Będzie to akcja pracowników zawodów medycznych, przede wszystkim diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, techników elektrokardiologii, radioterapii, logopedów, psychologów i szerokie grono zawodów medycznych już przyłącza się do naszej akcji. Akcja polega na tym, że w piątek przychodzimy do pracy ubrani na czarno lub zakładamy czarną opaskę na naszą odzież medyczną. Następnie wykonamy sobie wspólne zdjęcie, które umieścimy na portalach Porozumienia Zawodów Medycznych, by pokazać z jakim zainteresowaniem akcja się spotkała i jakim echem odbiła wśród pracowników zawodów medycznych.

Na jakich zmianach najbardziej Wam zależy?

Nam najbardziej zależy na pacjencie. W całej tej akcji chcemy zaznaczyć przede wszystkim jedno, że najbardziej oszukany został pacjent, ponieważ MZ obiecywało skrócenie kolejek, a najświeższe dane pokazują, że kolejki np. w diagnostyce obrazowej, do której uprzednio dosypano pieniędzy, zaczęły się wydłużać, czyli powstała paradoksalna sytuacja. Pacjenci szczególnie z chorobami nowotworowymi czekają w kolejkach do np. rezonansu magnetycznego czy tomografię komputerową dłużej niż do tej pory. Zależy nam na tym, żeby w końcu system opieki zdrowotnej w naszym kraju zaczął funkcjonować tak, jak powinien, przestał traktować pacjenta przedmiotowo, a zaczął podmiotowo, ponieważ to właśnie pacjent został oszukany najbardziej.

Jakie działania planujecie podjąć, jeśli protest nie przyniesie efektów?

Czarny piątek w ochronie zdrowia, czyli piątkowy protest, to jest tylko zapowiedź tego, co będzie działo się jesienią. Pomimo tego, że system nie jest wobec nas lojalny, my wobec niego chcemy być lojalni. I ostrzegamy, mówimy wprost, że będziemy protestować i zaostrzymy formę protestu jesienią.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

w-pigulce-0311
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 3.11.2022 r.

3 listopada 2022
Janusz-Meder
19 grudnia 2022
w-pigulce-0802
8 lutego 2023
w-pigulce-2802
28 lutego 2023
w-pigulce-1603
16 marca 2023