Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 2.03.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 2 marca 2023 11:07

Skrót wiadomości Medexpressu - 2.03.2023 r. - Obrazek nagłówka

Dobre wiadomości dla osób cierpiących na padaczkę lekooporną. Od wczoraj obowiązuje nowa lista refundacyjna, na której znalazł się od dawna oczekiwany przez tę grupę pacjentów lek: cenobamat. Dostęp do tej terapii to dla nich szansa na powrót do normalnego życia. Z danych przekazanych przez fundację EPI-BOHATER wynika, że w Polsce na padaczkę choruje około 400 tysięcy pacjentów. 30 proc. z nich cierpi na padaczkę lekooporną. To grupa, która szczególnie potrzebuje innowacyjnych terapii lekowych. Niestety, tych nie pojawia się w ostatnich latach zbyt wiele. Jedną z nowych opcji terapeutycznych, z którą wiązane były szczególnie duże nadzieje jest cenobamat. Lekarze i środowiska pacjenckie już od dłuższego czasu starali się o uwzględnienie tego preparatu na liście leków refundowanych.

Dwa granty o łącznej wartości 150 tysięcy złotych zostały przekazane na realizację projektów mających poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki. Pod koniec lutego ogłoszone zostały wyniki konkursu, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Pieniądze na realizację projektów przekazała firma Servier Polska w ramach Grantu Onkologicznego Servier-CARE. Laureatami zostały dwa ośrodki: Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk oraz Klinika Onkologii i Radioterapii w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Czego dotyczą projekty?

Z roku na rok rośnie liczba cudzoziemców studiujących ma polskich uczelniach - wynika z raportu Ośrodka Przetwarzania Informacji. Najpopularniejszym kierunkiem wśród cudzoziemców cieszy się zarządzanie. Analizując wszystkie kierunki studiów najczęściej wybierane przez grupę studentów zagranicznych, zauważyć można także dużą popularność kierunku lekarskiego. W 2021 roku wybrało go 9 proc. cudzoziemców. W przypadku tego kierunku zauważalny jest spadek zainteresowania względem poprzedniego okresu o 158 osób.

Palenie jest niepodważalnym czynnikiem ryzyka licznych schorzeń. Proces wychodzenia z nałogu, szczególnie u długotrwałych palaczy, jest bardzo trudny i nie zawsze skuteczny. Zastąpienie tradycyjnych papierosów u osób, które mimo licznych prób odstawienia nadal palą, jest koniecznością pozwalającą na poprawę stanu organizmu. Wykazano, że wprowadzenie do terapii nałogu preparatów nikotynowej terapii zastępczej (NRT) uwalniających nikotynę w różnym stężeniu, powoduje stopniowy wzrost stężenia nikotyny we krwi, a szczególnie w ośrodkowym układzie nerwowym. Długi czas osiągania maksymalnego stężenia we krwi i powolne obniżanie koncentracji nikotyny przez 2 godziny lub dłużej po stosowaniu NRT ma zasadnicze znaczenie w łagodzeniu objawów zespołu odstawienia tytoniu i powoduje, że preparaty nie są nadużywane. Mając na względzie te dane, wprowadzono alternatywny do papierosów produkt - beztytoniowe saszetki nikotynowe, które nie zawierają tytoniu, ale nikotynę o czystości farmaceutycznej.

Zobacz także

debata_ME
Dzień Dawcy Szpiku

Debata: Ten sam cel - nowe możliwości

11 października 2022
w-pigulce-2710
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 27.10.2022 r.

27 października 2022
w-pigulce-2810
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 28.10.2022 r.

28 października 2022
w-pigulce-0811
8 listopada 2022
W-pigulce-1511
23 listopada 2022
w-pigulce-1101
11 stycznia 2023
w-pigulce-0602
6 lutego 2023
w-pigulce-0603
6 marca 2023