Wielu lekarzy zmaga się z wypaleniem zawodowym

Medexpress

Opublikowano 14 wrzesnia 2022, 14:58

Medexpress

Opublikowano 14 wrzesnia 2022, 14:58

Lekarze mierzą się w swojej pracy na co dzień z dużym stresem, wynikającym z kilku czynników. To m.in. presja, związana z odpowiedzialnością za ludzkie życie i znaczne obciążenie pracą. W efekcie u lekarzy często dochodzi do zespołu wypalenia zawodowego, co odbija się zarówno na ich osobistych odczuciach związanych z życiem zawodowym, jak i na tym, jak pracują z pacjentami.

SŁABY DOSTĘP DO POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ

Z badania przeprowadzonego na lekarzach onkologach wynika, że niemal 66 proc. z nich miało subiektywne poczucie wypalenia zawodowego. 75 proc. badanych spełniało natomiast kryteria wypalenia zawodowego, oparte m.in. na zaleceniach WHO. Ponad jedna trzecia lekarzy biorących udział w badaniu poszukiwało wsparcia psychologicznego, ale zaledwie 18,5 proc. z nich miało w miejscu pracy dostęp do takiej pomocy.

– Specjalność onkologiczna jest niesłychanie obciążająca emocjonalnie. Wydawałoby się, że standardem powinno być to, że w zespole pojawia się psycholog, który nie tylko pracuje z pacjentami, ale również wspiera pracowników – podkreśliła prof. Ewa Mojs, przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji.

LEKARZE NIE CHCĄ MÓWIĆ O SWOICH PROBLEMACH

Tymczasem z badań przeprowadzonych na lekarzach, pielęgniarkach i innych pracownikach ochrony zdrowia wynika, że medycy w sytuacjach kryzysowych sięgają głównie po nieadaptacyjne metody radzenia sobie ze stresem.

– Wszystko zaczyna się i kończy na emocjach. Nie chodzi to, by ich nie odczuwać, ale by nimi zarządzać w sposób właściwy i adekwatny. Mniejsze umiejętności radzenia sobie ze stresem zwiększają na przykład ryzyko wystąpienia uzależnienia od substancji psychoaktywnych – powiedziała prof. Ewa Mojs.

Okazuje się, że lekarzy przed mówieniem o swoich problemach emocjonalnych bardzo często powstrzymuje to, jak postrzegane jest leczenie psychiatryczne. Mamy w tym kontekście do czynienia ze stygmatyzacją. Pojawiają się też wątpliwości, czy tego typu zaburzenia nie będą rzutować na możliwość prowadzenia praktyki lekarskiej.

– Moi pacjenci często zmagają się z obawą, czy mając zaburzenia lękowe mogą leczyć ludzi. Uspokajam ich, że mogą, ale muszą zadbać o siebie. Od 2017 roku w przyrzeczeniu Światowego Stowarzyszenia Lekarzy jest dodany podpunkt, który mówi o tym, że dbanie o swoje zdrowie jest wyrazem lekarskiego profesjonalizmu – mówi dr Magda Flaga-Łuczkiewicz, pełnomocnik Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zdrowia lekarzy.

ZMIENIA SIĘ PODEJŚCIE DO REGUŁ PRACY

Praca lekarza oznacza też nierzadko konieczność pełnienia wielogodzinnych dyżurów. Liczba przepracowanych przez nich miesięcznie godzin w skrajnych przypadkach odpowiada nawet takiej, jaka przypadałaby w normalnym wymiarze pracy dla dwóch osób. Coraz częściej jednak medycy zaczynają dostrzegać potrzebę odpoczynku i chcą zapewniać balans między życiem prywatnym i zawodowym. Dotyczy to zwłaszcza młodszych pracowników.

– Wielu lekarzy z mojego pokolenia jest napędzanych etosem pracy, w którym wyrośliśmy i który kazał nam pracować do upadłego i za mizerne pieniądze. Młode pokolenie oczekuje przestrzegania reguł pracy. Coraz częściej i coraz bardziej jestem przekonany, że mają rację. Moje pokolenie dało się wykorzystywać przez system i trwa to do dzisiaj. W moim osobistym przekonaniu świadczy o tym chociażby system kontraktów ­– ocenił prof. Zbigniew Włodarczyk, kierownik Kliniki Transplantologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.

ONI ZAPEWNIAJĄ MEDYKOM WSPARCIE

Fundacja Nie Widać Po Mnie, wraz ze Szpitalem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie realizuje w tej lecznicy od czerwca pilotażowy projekt „Wsparcie dla medyka WySPA”. Celem akcji jest pomoc pracownikom ochrony zdrowia w zadbaniu o swoje zdrowie i stan psychiczny. Pracownikom szpitala udostępniona została platforma internetowa, mająca za zadanie wsparcie w problemach związanych ze zdrowiem psychicznym.

– Pomysł był odważny, ale udało się. 25 proc. pracowników wzięło udział w badaniu. Kilkadziesiąt osób otrzymało porady i wie, w jaki sposób postępować dalej, a także czy wymagają leczenia i potrzebują psychoterapii. – powiedziała dr Katarzyna Kamińska, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.

14 września jest Dniem Walki z Wypaleniem Zawodowym.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

wypalenie zawodowe / wypalenie zawodowe wśród lekarzy / lekarze / medycy / wsparcie psychologiczne
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31