Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

75-lecie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 marca 2023 08:40

75-lecie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  - Obrazek nagłówka
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach obchodzi swoje … 75-te urodziny. Dokładnie 20 marca 1948 roku ówczesne władze podjęły decyzję o powołaniu wyższej szkoły medycznej na Śląsku.

Z tej okazji Poczta Główna S.A. wydała kolekcjonerską pocztówkę z widokiem campusu w Rokitnicy, kolebki Uniwersytetu oraz ze zdjęciami trzech wybitnych rektorów: prof. Zbigniewa Hermana, prof. Franciszka Kokota oraz prof. Zbigniewa Religi.

Prof. Kokot był studentem pierwszego rocznika studiującego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Obaj z prof. Hermanem przeprowadzili Uczelnię przez trudne czasy stanu wojennego, prezentując godną, etyczną postawę, wspierając studentów. Profesorowie byli nie tylko wybitnymi lekarzami, naukowcami przecierającymi szlaki innym, ale twórcami pionierskich metod leczenia, podręczników, z których uczyły się pokolenia przyszłych lekarzy, postaciami godnymi naśladowania.

Prof. Religa, który za zaproszenie prof. Stanisława Pasyka przyjechał na Śląsk do ówczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii, gdzie przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca, pokazał studentom SUM, że to, co jest niemożliwe znajduje się w zasięgu ich ręki. Trzeba tylko wizji i odwagi. Tych cech mu nie brakowało.
Odsłonięcie historycznej pocztowej kartki nastąpiło w Sali Senatu SUM w obecności władz uczelni.

- Jestem niezwykle zadowolony, że dzień naszych urodzin możemy świętować tak ważnym i symbolicznym wydarzeniem. Rektorzy uwiecznieni na pocztowej kartce są wzorami dla kolejnych pokoleń – powiedział prof. Tomasz Szczepański, rektor SUM.

Źródło: SUM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także