Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jak zapewnić zrównoważony rozwój opieki zdrowotnej i dostępność leków?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 czerwca 2019 21:36

Jak zapewnić zrównoważony rozwój opieki zdrowotnej i dostępność leków? - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Producenci leków z całego świata spotkali się w Warszawie, aby rozmawiać o tym, jak na dostępność terapii dla pacjentów i stabilność systemów opieki zdrowotnej wpływają leki generyczne, biologiczne równoważne i leki z wartością dodaną, czyli takie dla których opracowano korzystniejsze i wygodniejsze dla pacjenta formy farmaceutyczne lub nowe sposoby podania.

Zwiększanie dostępności leków jest podstawą sektora "off patent". Leki generyczne stanowią 67% wszystkich wydawanych leków w samej Europie i podwoiły dostęp do leków dla pacjentów z cukrzycą i chorobami serca.

W erze rosnącej liczby zachorowań na choroby przewlekłe, globalnej konkurencji i cyfryzacji, jeśli branża farmaceutyczna ma nadal zapewniać wsparcie zdrowia publicznego i trwałość systemów opieki zdrowotnej, to musi rozwijać się w zrównoważony sposób.

Medicines for Europe apeluje o politykę lekową ukierunkowaną na dostępność terapii, skuteczną międzynarodową współpracę regulacyjną oraz wspieranie stosowania leków biologicznych równoważnych i innowacji w zakresie leków o wartości dodanej. Te kierunki rozwoju umożliwią lepszą opiekę zdrowotną na całym świecie.

Prezes Medicines for Europe Marc-Alexander Mahl powiedział: Dążymy do zapewnienia pacjentom łatwiejszego dostępu do leków. Zarówno przemysł farmaceutyczny, jak i wszystkie zainteresowane strony potrzebują jasnej polityki ukierunkowanej na dostępność terapii, tak aby leki generyczne, biologiczne równoważne i o wartości dodanej mogły nadal wspierać zdrowie publiczne. Mam nadzieję na dobrą współpracę z nowo wybranym Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską.

Jim Keon, przewodniczący International Generic and Biosimilar medicines Association (IGBA) dodał, że opracowanie międzynarodowych ram wspierających globalny rozwój leków generycznych i biologicznych równoważnych, bardziej konkurencyjne środowisko biznesowe dla sektora "off patent" na całym świecie, a także promowanie wdrażania zrównoważonych, dobrze funkcjonujących i przejrzystych systemów własności intelektualnej we wszystkich jurysdykcjach są niezbędne by wspierać równy dostęp do opieki zdrowotnej i wizję państw członkowskich ONZ dotyczącą wdrożenia powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (UHC) do 2030 r.

Markus Sieger, prezes Grupy Polpharma, skomentował sytuację polskiego sektora farmaceutycznego w kontekście zrównoważonego rozwoju opieki zdrowotnej w naszym kraju: Polska administracja publiczna skutecznie wspiera sektor farmaceutyczny w promocji B2B, przeznacza fundusze unijne na badania i rozwój oraz promuje współpracę biznesu i nauki. Ostatnio byliśmy świadkami ważnych wysiłków instytucjonalnych polskich władz mających na celu zmniejszenie barier prawnych dla eksportu w Europie. Z drugiej strony, jest w Polsce problem z zachętami regulacyjnymi dla inwestycji. Obniżanie cen podstawowych leków i przesunięcie finansowania na najbardziej zaawansowane terapie importowane mają negatywny wpływ na długoterminową stabilność polskich firm farmaceutycznych.

Prezes Grupy Polpharma poruszył również temat cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej: Przemysł farmaceutyczny bierze czynny udział w cyfrowej transformacji systemu opieki zdrowotnej. Polpharma jest zdecydowana wspierać ten postęp.


O organizatorach

Medicines for Europe reprezentuje branże leków generycznych, biologicznych równoważnych i leków o wartości dodanej w całej Europie. Wizją organizacji jest zapewnienie stabilnego dostępu do wysokiej jakości leków w oparciu o 5 ważnych filarów: pacjentów, jakość, wartość, zrównoważony rozwój i partnerstwo. Członkowie Medicines for Europe zatrudniają bezpośrednio 190 000 osób w ponad 400 zakładach produkcyjnych i 126 ośrodkach badawczo-rozwojowych w Europie i inwestują do 17% swoich obrotów w inwestycje w badania i rozwój.

Międzynarodowe stowarzyszenie leków generycznych i biologicznych równoważnych (IGBA) zostało założone w celu wzmocnienia współpracy między stowarzyszeniami reprezentującymi producentów leków generycznych i biologicznych równoważnych z całego świata. Organizacje członkowskie pochodzą z USA (aam), Kanada (CGPA), RPA (Generic & Biosimilar Medicines Southern Africa), Indie (IPA), Jordan (JAPM), Japonia (JGA), Europa (Medicines for Europe), i Tajwan (TGPA). Stowarzyszenia z Australii (GBMA), Brazylii (ProGenericos), Meksyku (AMEGI), Malezji (MOPI) i Arabii Saudyjskiej (NCPI) są członkami stowarzyszonymi.

Podobne artykuły

QET_3353
29 czerwca 2023
biosimilar-drugs
20 września 2022
Krzysztof-Kopec
31 stycznia 2022
paracetamol
18 stycznia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także