Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jeden cel: Uzdrowić Polskę

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 lipca 2019 18:12

Jeden cel: Uzdrowić Polskę  - Obrazek nagłówka
W dniach 12-13 lipca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej pod tytułem „Uzdrowić Polskę”. Forum miało na celu podsumowanie najaktualniejszych problemów dotykających Polskę oraz jej obywateli.

Dwudniowe spotkanie skupiło się na problematyce: służby zdrowia, oświaty, środowiska, a także polityki zagranicznej. Debata odbyła się z udziałem polskich ekspertów z konkretnych dziedzin. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy wyborcami, specjalistami i politykami. Tematyce zdrowia zostały poświęcone 4 panele.
Przede wszystkim podjęto dyskusję nad: zwiększeniem środków przyznawanych służbie zdrowia, rozwiązaniami mającymi uprościć funkcjonowanie systemu i pomoc pacjentom, szybszą pomocą oraz przyjaznym szpitalem. Ostatnia dyskusja skupiała się na zagadnieniu uzdrowienia służby zdrowia.
Pogarszającą się sytuacja Polaków podjęta na panelu dotyczącym relacji lekarza i pacjenta, wynika głównie z problemów z podstawową opieką zdrowotną oraz ambulatoryjną opieką specjalistyczną. Wedle danych GUS i ZUS, drugi rok z rzędu skróciła się średnia długość życia Polaków. Coraz częściej można zauważyć rosnącą nierówność w zdrowiu, według NIZP - PZH. Różnica ta, w zależności od długości bądź wykształcenia może się różnić nawet o 12 lat. Kolejną kwestią jest liczba zgonów, która w 2018 roku była najwyższa od czasu zakończenia II wojny światowej. Stale wydłuża się kolejka do lekarzy, wg NIK czas oczekiwania na wizytę w AOS wzrósł w niektórych obszarach nawet o połowę. Fundacja Watch Healthcare podaje, że średni czas na wizytę do specjalisty wzrósł z 2,4 do 4 miesięcy. Według OECD coraz większy odsetek obywateli boryka się z problemem rujnujących kosztów opieki zdrowotnej.
Istotny w tym wypadku jest sposób finansowania podstawowej opieki zdrowotnej.
- Uważamy, że w POZ powinno być nie 13% środków, a 20% środków, bo tak jest na całym świecie. Powinny być oddzielone środki na diagnostykę, od środków innych - mówi dr Michał Sutkowski, przedstawiciel Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
- Aktualnie pacjenci chcieliby, aby rola w systemie POZ została wzmocniona, żeby powstały tam zespoły medyczne opiekujące się pacjentami, aby do tych zespołów zostały włączone kolejne zawody medyczne, zawody wspomagające. Nie ze wszystkimi problemami pacjenci muszą i potrzebują zgłaszać się do lekarza - mówi Magdalena Kołodziej, przedstawicielka fundacji My pacjenci.
Eksperci wskazali, że najważniejsze to uporać się z nadmiernymi kolejkami, które szkodzą pacjentom.
- Polski pacjent to pacjent, który nieustannie jest w kolejkach - dodaje przedstawicielka fundacji My pacjenci.
- W relacjach pomiędzy pacjentem, a lekarzem POZ bądź lekarzem poradni specjalistycznej najważniejsze jest to, aby wędrówka pacjenta do tych lekarzy była, jak najprostsza - mówi dr Elżbieta Radziszewska.
- Dzisiaj, pacjent idzie do lekarza POZ otrzymuje skierowanie do lekarza specjalisty, ponieważ lekarz POZ nie może wystawić skierowania, np. na cześć badań diagnostycznych. Pacjent czeka w kolejce do specjalisty tylko po to, aby dostać skierowanie na dane badanie, bo ono jest niezbędne, żeby postawić pacjentowi diagnozę. Chory idzie na badanie, czeka na to badanie, wraca ponownie do specjalisty, ma konsultacje i wraca do lekarza POZ, ale już mija 6 miesięcy albo i więcej. To czego powinien doświadczać pacjent to jak najkrótszy czas do postawienia diagnozy i rozpoczęcia właściwego leczenia - wyjaśnia dr E. Radziszewska.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także