Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Medyczna marihuana w opiece paliatywnej i w leczeniu bólu

Medexpress

Medexpress

Opublikowano 15 października 2019 09:38

Medyczna marihuana w opiece paliatywnej i w leczeniu bólu - Obrazek nagłówka
Pod tym hasłem Fundacja Krok Po Kroku z Oławy organizuje we Wrocławiu już V Międzynarodową Konferencję z cyklu „Medyczna marihuana w teorii i praktyce”, skierowaną do lekarzy i pacjentów zainteresowanych leczniczymi właściwościami konopi. Najbliższa edycja odbędzie się 16 i 17 listopada we Wrocławiu.

W trakcie dwudniowej konferencji kilkunastu ekspertów z Polski i świata odpowie na pytanie, jaki potencjał leczniczy wykazują kannabinoidy występujące w konopiach oraz podzieli się doświadczeniem w zakresie zwalczania konkretnych dolegliwości. Temat jest ważny, bo jak wskazuje Polskie Towarzystwo Badania Bólu, aż co trzeci Polak cierpi z powodu przewlekłego bólu, a tylko 30% ogólnej liczby rozpoznań bólu neuropatycznego jest podatnych na leczenie farmakologiczne. Z pomocą dla tych pacjentów mogą przyjść konopie, ponieważ badania jednoznacznie potwierdzają skuteczność kannabinoidów w leczeniu bólu o różnej etiologii. Co ważne – związki zawarte w marihuanie są całkowicie bezpieczne i nie powodują trwałych lub niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych. Badacze z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie dokonali analizy, z której wynika, że po półrocznej terapii medyczną marihuaną, blisko 1/5 seniorów cierpiących na przewlekłe bóle (m.in. nowotworowe), podjęła decyzję o wycofaniu opioidów lub zmniejszeniu ich dawki.

Swoją wiedzą o medycznym potencjale konopi podzielą się z uczestnikami m.in. dr Paul Farquhar-Smith, który od 17 lat jest konsultantem w dziedzinie bólu i anestezjologii, wykładowcą na Wydziale Zwalczania Bólu w Royal College of Anesthetists, a także współautorem licznych poradników (w tym poświęconych wykorzystaniu medycznej marihuany w bólu nowotworowym) oraz Miri Ogintz – dyplomowana pielęgniarka, która od ponad 25 lat zajmuje się zwalczaniem chronicznego bólu i opieką paliatywną na Oddziale Medycyny Wewnętrznej Centrum Medycznego Rambam w Hajfie (Izrael). Przez ostatnie 10 lat w Instytucie Medycyny Bólu tego Centrum szkoli pacjentów w leczniczym używaniu marihuany, śledzi też przebieg ich terapii. Do dziś przeszkoliła już ponad dwa tysiące osób.

Do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem zaproszono również licznych gości z Polski. Zaproszenie do udzielenia wykładu przyjęli m.in.: dr Andrzej Guzowski – asystent w Zakładzie Zintegrowanej Opieki Medycznej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Orina Krajewska – prezes Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”, autorka książki „ Holistyczne ścieżki zdrowia ”, Łukasz Małgowski – coach, psychoedukator, a także inni. W trakcie trwania konferencji nie zabraknie również świadectw pacjentów oraz opiekunów, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z medycznym użyciem konopi.

Dorota Gudaniec, prezes Fundacji Krok Po Kroku, a prywatnie mama Maxa – pierwszego w Polsce pacjenta legalnie leczonego medyczną marihuaną, która walcząc o życie i zdrowie swojego dziecka stała się twarzą legalizacji marihuany wykorzystywanej do celów leczniczych, to pomysłodawczyni cyklu konferencji poświęconych medycznej marihuanie. Dotychczas w organizowanych przez nią wydarzeniach wzięło udział ponad 50 ekspertów z całego świata – naukowców, lekarzy oraz praktyków terapii opartej o konopie, którzy podzielili się swoją wiedzą z przeszło 1500 uczestnikami.

Liczba miejsc ograniczona. O udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego zachęcamy do jak najszybszej rejestracji. Rejestracja trwa do 15 listopada lub do wyczerpania puli.

Więcej informacji o prelegentach, a także program konferencji i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie.

Do udziału w konferencji zaproszeni są w szczególności lekarze, farmaceuci, pracownicy służby zdrowia oraz pacjenci i opiekunowie, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę na temat medycznej marihuany stosowanej do leczenia bólu oraz w opiece paliatywnej.

Źródło: Informacja prasowa

Zobacz także