Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Wszystkie ręce na pokład

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 sierpnia 2017 09:19

Wszystkie ręce na pokład - Obrazek nagłówka
„Wszystkie ręce na pokład” to wyjątkowa inicjatywa promująca profilaktykę onkologiczną poprzez żeglarstwo.

W ramach akcji żaglowiec Pogoria wraz z załogą pacjentów onkologicznych na pokładzie weźmie udział w ostatnim etapie regat The Tall Ship Races, a następnie zawita do Kołobrzegu, gdzie w dniach 9-10 sierpnia 2017 r. odbędzie się Piknik Profilaktyki Nowotworowej. Liderem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl.

Nietypowy pomysł, by połączyć żeglarstwo z onkologiczną akcją profilaktyczną, w krótkim czasie zyskał grono zwolenników. Do inicjatywy Stowarzyszenia Niebieski Motyl szybko przyłączyły się władze miasta Kołobrzeg, Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, organizacje społeczne, artyści, sportowcy, żeglarze, zaprzyjaźnione ze stowarzyszeniami popierającymi akcję firmy oraz chętni do pomocy wolontariusze. „Wszystkie ręce na pokład” – to hasło, które symbolizuje połączenie ich sił i jednocześnie nawiązuje do żeglarskiej komendy zwołującej załogę na pokład, by chronić statek przed niebezpieczeństwem.  

- Wielu żeglarzy docierało do celu swojej podróży dzięki swojej odwadze i niezłomności charakteru. Podobnie dzieje się w przypadku osób chorujących na raka, ich silna wiara w powrót do zdrowia i niezłomność w walce z chorobą może czynić cuda. Projekt „Wszystkie ręce na pokład” ma na celu wspieranie ludzi z chorobami nowotworowymi poprzez żeglarstwo. Endorfiny dają ogromną siłę, a ta jest niezbędna w drodze do odzyskania zdrowia – mówi Agata Ślazyk, prezes Stowarzyszania Niebieski Motyl i jedna z organizatorek wydarzenia.
W ramach akcji „Wszystkie ręce na pokład” w Kołobrzegu odbędzie się Piknik Profilaktyki Nowotworowej, podczas którego uczestnicy wydarzenia przez dwa dni będą mogli korzystać z wybudowanej na tę okazję strefy zdrowia. Chętni wykonają bezpłatne badania profilaktyczne, skorzystają m.in. ze słuchobusu, dermatoskopu, smokolizera czy spirometru oraz poznają sposoby zapobiegania nowotworom i możliwości wczesnego wykrywania choroby. Do akcji „Wszystkie ręce na pokład” dołączyli także lekarze specjaliści – onkolodzy, genetycy, dermatolodzy i ginekolodzy, którzy udzielą bezpłatnych porad lekarskich.
- Chociaż  wydatki na leczenie onkologiczne w Polsce wciąż rosną, z roku na rok maleje liczba osób zgłaszających się na badania. Chcemy to zmienić. Tak narodziła się idea pikniku. Dzięki połączeniu sił z partnerami wspierającymi naszą akcję możemy zrobić więcej, niż przypuszczaliśmy. Specjalną strefę zdrowia realizujemy wspólne ze Stowarzyszeniem Polskie Amazonki Ruch Społeczny, pozostałe strefy przy wsparciu i udziale artystów, sportowców, kucharzy, blogerów, wolontariuszy, przyjaznych nam firm i organizacji  – mówi Anna Bojarska, jedna z koordynatorek akcji. 
- Chcemy uzmysłowić ludziom, że można się badać bez strachu, w przyjaznej atmosferze, że badanie nie boli i nie jest nieprzyjemne. Bardzo często odkładamy wizytę u lekarza, ponieważ jesteśmy zapracowani i zmęczeni. Dzięki naszej akcji mamy szansę dotrzeć i przebadać rzesze osób w różnym wieku, zapraszając ich do zabawy. Chcemy im powiedzieć: zbadaj się i baw się dobrze! – podkreśla Agata Ślazyk.
Podczas pikniku okazji do zabawy nie zabraknie. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji. Na najmłodszych czeka malowanie twarzy, puszczania baniek mydlanych i zabawy sportowe.  Dorośli będą mogli spróbować swoich sił podczas gotowania na wolnym powietrzu z mistrzami kuchni Szymonem Czerwińskim i Agatą Gawrońską, treningów z trenerem personalnym, nauki profesjonalnego wykonywania makijażu, lekcji tańca Salsa czy instrukcji techniki chodu  Nordic Walking. 

- Wierzymy, że w atmosferze dobrej zabawy łatwiej będzie przekonać do badań profilaktycznych – dodaje Barbara Górska, Vice Prezes Stowarzyszenia.

Źródło: materiały prasowe

Tematy

onkologia

Podobne artykuły

Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (21)
27 czerwca 2024
157353990
26 czerwca 2024
57577603
26 czerwca 2024
iStock-178283446
25 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także