Zagraj w fake newsy!

Medexpress

Opublikowano 07 lutego 2022, 12:23

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 07 lutego 2022, 12:23

Dzięki „Go viral!” można poznać sposoby powstawania i rozprzestrzeniania się dezinformacji nt. koronawirusa. Każdy gracz wchodzi w rolę osoby tworzącej fake newsy dotyczące pandemii. Schemat gry online został opracowany przez specjalistów ds. podejmowania decyzji społecznych z Uniwersytetu Cambridge we współpracy z agencją medialną DROG i brytyjskim gabinetem.

Zdaniem ekspertów w ten sposób społeczeństwo ma szansę nauczyć się jak rozpoznawać nieprawdziwe informacje w mediach, które przyczyniają się do pogłębienia kryzysu zdrowia publicznego. Tezę te potwierdzają badania opublikowane w Journal of Experimental Psychology: Applied. Podobno już jednorazowe wzięcie udziału w takiej grze powoduje, że jesteśmy mniej podatni na fałszywe informacje… na co najmniej trzy miesiące.

Fake newsy, zdaniem doktora Sander van der Linden, kierownika projektu, mają pewną cechę wspólną z wirusem- niezwykle szybko się rozprzestrzeniają i mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Powstaje pytanie czy potrafimy rozróżnić fałszywe informacje od sprawdzonych?

Gra, trwająca 5-7 minut wprowadza w podstawy manipulacji online. To właściwie prosty przewodnik po powszechnych technikach, wykorzystujących język, który wzbudza skrajne emocje takie, jak oburzenie czy strach oraz metod, które pozwalają osiągnąć zawrotną ilość polubień i udostępnień w mediach społecznościowych. „Go viral!” uczy także rozpoznawać fałszywego eksperta, teorie spiskowe i pokazuje w jaki sposób wideo wyrwane z kontekstu może być wykorzystywane do zwiększania wiarygodności fałszywych wiadomości. Doktor Jon Roozenbeek, współtwórca gry z Wydziału Psychologii Cambridge, potwierdza, że jest to przede wszystkim narzędzie do odróżnienia faktów od fikcji.


Gra nawiązuje do innej, sprzed pandemii- gry z 2018 roku, „Bad News”, która została odtworzona ponad milion razy od czasu premiery. Badacze z Cambridge przetestowali „Bad News” i odkryli, że juz jednorazowa rozgrywka zmniejsza postrzeganą wiarygodność fałszywych wiadomości średnio o 21 proc. Te wstępne wyniki zostały potwierdzone w jeszcze bardziej rygorystycznym badaniu opublikowanym w styczniu tego roku.

Czym „Go viral!” różni się od pierwowzoru sprzed kilku lat? Gra jest przede wszystkim skoncentrowana na doświadczeniach związanych z pandemią COVID-19 i wykorzystała badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia nt. „infodemii”.

Ostatnie statystyki sugerują, że prawie sześć tysięcy osób na całym świecie było hospitalizowanych w ciągu zaledwie trzech pierwszych miesięcy tego roku z powodu dezinformacji o koronawirusie.
Z gry będzie mógł skorzystać każdy. Wersja niemiecka i francuska są już dostępne.

Źródło: BBC

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

infodemia / fake news / koronawirus / pandemia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31