Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jakie są zarobki psychologów? Mamy wyniki badania

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 lutego 2019 12:37

Jakie są zarobki psychologów? Mamy wyniki badania - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images

Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów pod lupę wziął zarobki psychologów i opublikował raport "Sytuacja zarobkowa psychologów w polskim systemie ochrony zdrowia". Na potrzeby raportu w dniach 30.12.2018 - 15.01.2019 przeprowadzono badanie za pomocą ankiety on-line na grupie 1476 psychologów z całej Polski.

Zarobki

Z raportu wynika, że w przeliczeniu na 1 etat, zasadnicze miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi od 2000 do 8400 zł (przy czym maksymalne wynagrodzenie zadeklarowała tylko jedna osoba, a dochód powyżej 6000 brutto zadeklarowało tylko 0,7% badanych). Należy przy tym podkreślić, że w badaniu udział brały również osoby pracujące w sektorze prywatnym i powyżej przeciętnej zarobki odnoszą się głównie do nich.

W badaniu brały udział osoby zatrudnione w publicznych i niepublicznych placówkach. Średnie miesięczne wynagrodzenie zasadnicze brutto nieznacznie przekraczało 3000 zł. Poniżej średniej krajowej może zarabiać nawet 93,1% psychologów.

Wpływ na wysokość dochodów miało miejsce zamieszkania. Najwyższe zarobki deklarowali psycholodzy pracujący w średnich i dużych miastach.


Psycholog na kontrakcie


W przypadku psychologów pracujących na kontrakcie stawka za godzinę pracy wahała się
od 12 do 150 zł/h w zależności od sektora (publiczny / prywatny), najczęściej występująca stawka godzinowa to 35 zł / brutto. Średni dochód brutto z tytułu pracy kontraktowej wynosił niespełna 2700 zł. 88 % pracowników kontraktowych osiągało zasadniczy dochód niższy od średniej krajowej.

Raport: TU

Źródło: OZZP

Zobacz także