Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Kobietom wciąż trudniej w chirurgii

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 11 stycznia 2019 12:27

Kobietom wciąż trudniej w chirurgii - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Ponad połowa brytyjskich chirurgów płci żeńskiej doświadczyła dyskryminacji w miejscu pracy – wynika z ankiety przeprowadzonej przez BMJ Open.

Mimo że ponad połowa absolwentów uczelni medycznych na Wyspach to kobiety, mniej niż jedna trzecia z nich decyduje się specjalizować w chirurgii. Specjalność ta jest powszechnie uznawana za środowisko zdominowane przez mężczyzn.

Do tej pory nie przeprowadzono zbyt wielu badań na temat tego, jak kobiety chirurdzy oceniają ich postrzeganie przez męskich kolegów.

W internetowej ankiecie dystrybuowanej poprzez przez Association of Surgeons of Great Britain and Ireland (ASGBI) wzięło udział 81 kobiet – aktywnych zawodowo chirurgów. Pytania dotyczyły ich odczuć związanych z pracą w tej specjalności, w tym np. przeszkód, na jakie napotykały w swoich karierach.

Analiza odpowiedzi pozwoliła zidentyfikować kilka czynników utrudniających karierę chirurgiczną kobiet, w tym: brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, brak możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin, pokutujące w środowisku stereotypy dotyczące płci.

Większość (88 proc.) respondentek uważało, że chirurgia wciąż pozostaje specjalnością zdominowaną przez mężczyzn, a 59 proc. przyznało, że doświadczyło lub było świadkiem dyskryminacji kobiet-chirurgów w miejscu pracy. Ponad jedna piąta (22 proc.) ankietowanych miała poczucie istnienia „szklanego sufitu” oraz była zdania, że kultura pracy na oddziałach chirurgicznych jest dostosowana do mężczyzn.

Zdaniem ankietowanych lekarek, z seksistowskimi postawami najczęściej spotkać można się wśród ortopedów (53 proc.), kardio- i torakochirurgów (16 proc.) i chirurgów ogólnych (13 proc.).

Połowa respondentek była zdania, że największą przeszkodą dla kobiet pragnących kariery w chirurgii jest trudność w pogodzeniu pracy zawodowej z macierzyństwem.

Respondentki zwracały też uwagę, że krzywdzące dla nich stereotypy pokutują także wśród pacjentów. „Znacznie więcej pacjentów nazywa mnie pielęgniarką niż lekarzem” - komentowała jedna z uczestniczek ankiety.

Ze względu na dość niewielką liczbę respondentek, wyniki ankiety mogą nie być reprezentatywne dla ogóły chirurgów płci żeńskiej - podkreślają autorzy. Mimo to, stanowią cenny wgląd w realia pracy na oddziałach chirurgicznych w Wielkiej Brytanii.

Źródło: BMJ Open

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także