Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kolejny atak na pielęgniarkę – samorząd reaguje

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 maja 2019 08:32

Kolejny atak na pielęgniarkę – samorząd reaguje - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Późnym wieczorem w środę 22 maja na Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu napastnik trzykrotnie ugodził pielęgniarkę nożem w klatkę piersiową. Każda z ran była głęboka. Wykonano drenaż jamy opłucnej. Lekarze informują, że życiu rannej nic już na szczęście nie zagraża. Atak ma zostać zakwalifikowany, jako próba zabójstwa.

Agresorem okazał się 17-letni pacjent! Anna Szafran, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych jest w stałym kontakcie z dyrekcją szpitala. Uzyskała zapewnienie, że nie tylko ofiara, ale i pielęgniarki będące świadkami ataku są pod opieka psychologa. Dolnośląska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w razie potrzeby zapewni poszkodowanej wsparcie prawne oraz pomoc finansową. To już kolejny brutalny atak na pielęgniarkę. W 2014 roku w legnickim szpitalu szaleniec zaatakował nożem pielęgniarkę, bo „Bóg mu tak kazał”. Bardzo poważnym problemem staje się zatem kwestia zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu.

W opinii Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych bezwzględnie potrzebna jest szeroka debata i konkretne działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa pracy pielęgniarek i położnych. Pielęgniarki, położne coraz częściej spotykają się z nadmiernymi żądaniami, i agresją zarówno ze strony pacjentów, jak i ich najbliższych.

Mając na względzie wyjątkową specyfikę wykonywanego przez nie zawodu, ustawodawca przewidział dla nich szczególny rodzaj ochrony. Pielęgniarki i położne podczas i w związku z wykonywaniem czynności polegających na udzielaniu świadczeń zdrowotnych korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonej w Ustawie z 6 czerwca 1997 roku – Kodeks Karny. Przepisy kodeksu karnego odnoszące się do ochrony nietykalności fizycznej funkcjonariusza publicznego przewidują wyższe – ostrzejsze sankcje karne niż w przypadku naruszenia nietykalności pozostałych osób.

Na czym polega szczególny rodzaj ochrony przyznany pielęgniarkom i położnym w związku z wykonywaniem niektórych świadczeń zdrowotnych: https://nipip.pl/kolejny-atak-na-pielegniarke-samorzad-reaguje/

Źródło: Informacja prasowa