Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Koordynator medyczny potrzebny od zaraz

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 marca 2022 11:33

Koordynator medyczny potrzebny od zaraz - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W 2015 r. w polskim systemie ochrony zdrowia został wprowadzony pakiet onkologiczny, a wraz z nim funkcja koordynatora onkologicznego. Głównym celem wynikającym z założeń systemowych było opieka nad pacjentem onkologicznym po konsylium (wielodyscyplinarnym zespole specjalistów ustalającym proces leczenia). Można powiedzieć, że głównym zadaniem koordynatora było uporządkowanie procesu leczenia.

- Z kilkuletniej praktyki dziś już wiemy, że koordynator powinien być z pacjentem od samego początku funkcjonowania ścieżki diagnostyczno-leczniczej w danej placówce. Niestety w związku z tym, że koordynator jest w systemie tylko funkcją, a nie zawodem medycznym ciągle istnieją duże rozbieżności między ośrodkami. Nie określono jednoznacznie zadań, kompetencji i umiejętności jakie powinien posiadać koordynator – mówi dr n. o zdrowiu Eliza Działach, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.

Potrzebę zaistnienia koordynatorów jako ogniwa spajającego pacjenta z systemem do tej pory zauważono również w innych sektorach ochrony zdrowia, poza onkologią, koordynatora doczekała się podstawowa opieka zdrowotna, kardiologia, ginekologia, transplantologia, medycyna ratunkowa i wiele innych. Dużo mówi się obecnie o koordynatorach w stanach chorobowych i po zabiegach operacyjnych, np. o koordynatorach w stwardnieniu rozsianym lub o koordynatorze bariatrycznym. - W związku z prywatnymi zainteresowaniami naukowymi dostrzegam również potrzebę zaistnienia osoby pełniącej funkcję doradcy i przewodnika w obszarze problemów zdrowia psychicznego. – dodaje dr n. o zdrowiu Mateusz Grajek, Zakład Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

W dniach 03-04.03.2022 odbył się VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych w ramach, którego podejmowany był wielokrotnie temat konieczności sformalizowania ścieżki kształcenia osób, które pełnią lub w przyszłości pełnić będą funkcje koordynatorów medycznych. O uruchomienie kierunku dot. koordynowanej opieki zdrowotnej stara się obecnie Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a program studiów przygotowany przez zespół pod przewodnictwem dra n. o zdr. Mateusz Grajka we współpracy ON-KO (Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Koordynatorów Opieki Onkologicznej) oparty został o międzynarodowe standardy i tradycje kształcenia koordynatorów w innych krajach Europy i w USA. Ponadto Stowarzyszenie ON-KO złożyło wniosek do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o włączenie koordynatora medycznego w poczet klasyfikacji zawodów i specjalności użytecznych w ochronie zdrowia.

- Należy podkreślić, że dobrze wyedukowany koordynator będzie partnerem w systemie ochrony zdrowia, a jego kompetencje będzie można wykorzystać na wielu płaszczyznach m.in. organizacji procesu diagnostyczno-leczniczego, czy też planowania działań prewencyjnych w różnych fazach – podsumowuje dr Eliza Działach.

Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także