Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Mariola Łodzińska wyznacza cele samorządu pielęgniarek i położnych. Poznaliśmy plany nowej prezes NRPiP

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 23 maja 2023 11:16

Mariola Łodzińska wyznacza cele samorządu pielęgniarek i położnych. Poznaliśmy plany nowej prezes NRPiP - Obrazek nagłówka
Utrzymanie samodzielności zawodowej, walka o respektowanie norm zatrudnienia, urlop na poratowanie zdrowia i stworzenie kanału komunikacji. To cele, jakie stawia przed sobą Mariola Łodzińska, która rozpoczyna właśnie kadencję na stanowisku prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Na stanowisku zastąpi dotychczasową przewodniczącą, Zofię Małas.

Jak mówi Mariola Łodzińska, priorytety jakie stawiała sobie startując w wyborach samorządu zawodowego są zgodne z tymi, jakie wyznaczyła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Do celów, jakie są przeznaczone do realizacji w bliskiej perspektywie, Mariola Łodzińska zalicza przede wszystkim utrzymanie samodzielności zawodowej pielęgniarek i położnych, indywidualnych i grupowych praktyk i podmiotów pielęgniarskich, które odrębnie kontraktują świadczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia, chociażby w ramach wdrażanej opieki koordynowanej.

Kolejnym priorytetem jest walka o respektowanie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

– Pomimo, że mamy rozporządzenie w sprawie norm, to niestety nie są one respektowane i wymagane czy kontrolowane przez płatnika. W mojej ocenie bardzo ważnym wyzwaniem długofalowym jest też wprowadzenie urlopu na poratowanie zdrowia – mówi prezes NRPiP.

Mariola Łodzińska mówi także o potrzebie usprawnienia komunikacji na linii samorząd zawodowy – przedstawiciele zawodu.

– Odrębnym planem działania powinno być stworzenie kanału komunikacji i wymiany informacji pomiędzy NRPiP, a pielęgniarkami. Chodzi o to, żeby każdy miał prawo na przykład zapoznać się z aktem, który ulegnie nowelizacji, żeby każda osoba praktykująca w zawodzie miała realny wpływ na zmiany i mogła aktywnie włączyć się w prace samorządu – wskazuje nowa prezes.

Wybory do samorządu zawodowego odbyły się podczas VIII Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych. Kontrkandydatką Marioli Łodzińskiej była Kamila Gólcz. Na dotychczasową wiceprezes NRPiP zagłosowało 284 delegatów, podczas gdy na przedstawicielkę Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy – 85 osób. Ustępująca prezes, Zofia Małas, z uwagi na pandemię koronawirusa swoją kadencję sprawowała rekordowo długo, bo przez siedem lat.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także