Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Lekarz rezydent

Na transport dla pacjenta z zawałem mięśnia sercowego trzeba czekać półtorej godziny

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 lutego 2021 10:57

 Na transport dla pacjenta z zawałem mięśnia sercowego trzeba czekać półtorej godziny - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images

W niedzielę Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wraz z Porozumieniem Rezydentów zamieścili na Facebooku informację dotyczącą zbierania środków finansowych na okres ogólnopolskiego protestu. O ocenę pomysłu zapytaliśmy lekarza-rezydenta Tomasza Karaudę, będącego w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych,

- Jest to bardzo interesujący pomysł. Chętnie wezmę udział w akcji, ale nie podczas epidemii koronawirusa. To nie jest czas na protesty. Musi minąć okres pandemii, nastąpić normalizacja w systemie ochrony zdrowia. Dopiero wtedy możemy pomyśleć o proteście, który może okazać się efektywny - powiedział Tomasz Karauda.

- Pandemia pokazała, że system ochrony zdrowia jest kiepski pod względem wydajności - powiedział Tomasz Karuda. Niewydolność systemu ukazała, że brakuje kadr medycznych. Na transport dla pacjenta z zawałem mięśnia sercowego musze czekać półtorej godziny, W tym czasie jego stan się pogarsza. Za mało jest firm obsługujących przewozy chorych, za mało są opłacane. Frustruje mnie to, że pacjent wymagający pilnej dializy jest przewożony do innego szpitala. A wszystko dlatego, że szpital do którego należy pacjent nie stać na dializy. Chory musi jechać do innego miasta. Na transport musi czekać kilka godzin. Pacjentowi ledwie udaje się przeżyć - dodał.

Zdaniem lekarza system ochrony zdrowia powinien być transparenty i racjonalny pod względem wydatków w ochronie zdrowia, wyceny procedur itp.

Tomasz Karuda dodał, że należy przeznaczyć 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia. - To powinno być ponadpartyjne działanie. Chciałbym, aby spotkały się wszystkie ugrupowania polityczne i zastanowiły się nad wspólnym projektem sytemu zdrowia. Zdrowie powinno być poza debatą polityczną, technicznym, wspólnym porozumieniem - wyjaśnił.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wraz z Porozumieniem Rezydentów zamieściło wskazówki ws. przygotowania się do protestu.

Zamieszczamy je poniżej.

Dla mocnej pozycji negocjacyjnej każdy lekarz musi posiadać oszczędności umożliwiające przetrwanie bez dochodu przez min. 3 miesiące życia. Im więcej, tym lepiej - wtedy trudniej będzie nasze środowisko złamać grą na przeczekanie!

Jeśli jeszcze nie posiadasz takiej rezerwy finansowej od kolejnej wypłaty odkładaj min. 10 % swojej pensji, a po każdym pół roku będziesz gotowy na dodatkowy miesiąc protestu bez dochodów (przy założeniu, że 60% dochodu miesięcznego pozwoli nam w czasie protestu przetrwać przez miesiąc)

- Traktuj to jak inwestycję w swoją przyszłość - po skutecznej akcji wypowiadania umów Twoje wynagrodzenie znacznie wzrośnie.

Warto dać z siebie więcej, bo to przyspieszy efekty naszych działań:

odłóż 10% miesięcznie - będziemy gotowi za ok. 1,5 roku...

odłóż 15% - będziemy gotowi za rok i w 2022 r. będziemy mogli postanowić „rozpoczynamy największy protest w dziejach polskiej OZ”...

odłóż 25% - będziemy gotowi za ok. 8 miesięcy, by zrobić porządek w OZ już jesienią...

odłóż 30% - wystarczy pół roku i możemy działać nawet latem...

Jeśli otrzymałeś dodatek covidowy – 50% dodatku przeznacz na swoje potrzeby, a połowę odłóż – będziesz gotowy szybciej (prawdopodobnie w 3-4 miesiące) i na dłuższy protest

Wypełnij ankietę dotyczącą aktualnego stanu przygotowania finansowego do ogólnopolskiego protestu w radykalnej formie. Pozwoli ona ocenić potencjał do działania i zaplanować dalsze krok. Link do ankiety:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeO__BnSp99fL85Yrr8t-WSjYPuBf0cIoc0mfV5hMlgraFHjA/viewform

Źródło: Porozumienie Rezydentów, OZZL, Facebook

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także