Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

O co apeluje prezes KIDL do ministra zdrowia i dyrektorów szpitali?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 marca 2020 10:04

O co apeluje prezes KIDL do ministra zdrowia i dyrektorów szpitali? - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska wydała komunikat w związku z decyzją ministra zdrowia o przekształceniu 19 placówek w szpitale zakaźne z powodu zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ponizej zamieszczamy jego treść.


"Działając w imieniu środowiska diagnostów laboratoryjnych, apeluję do ministra zdrowia oraz wszystkich dyrektorów szpitali, które mają zostać przekształcone w zakaźne, o zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo osób udzielających świadczeń zdrowotnych i niezwłoczne wdrożenie procedur w medycznych laboratoriach diagnostycznych oraz punktach pobrań, mając na względzie szczególne zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Kluczowe w tym zakresie jest zapewnienie odpowiedniej liczby środków ochrony indywidualnej zgodnie z rekomendacjami konsultantów krajowych, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, które zostały zamieszczone m. in. na stronie internetowej Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Apeluję również do dyrektorów szpitali o to aby diagności laboratoryjni nie pobierali materiału biologicznego poza laboratorium np. w oddziałach szpitalnych. Przemieszczanie się personelu medycznego, w tym diagnostów laboratoryjnych, pomiędzy oddziałami szpitalnymi i laboratorium podwyższa ryzyko przeniesienia i rozprzestrzenienia groźnych z punktu widzenia epidemiologicznego patogenów w środowisku szpitalnym" - poinformowała prezes KIDL.

Źródło KIDL

Zobacz także