Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Obywatelski projekt 6,8 proc. na zdrowie został złożony w Sejmie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 grudnia 2017 11:09

Obywatelski projekt 6,8 proc. na zdrowie został złożony w Sejmie - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
- 6 proc PKB na służbę zdrowia to stanowczo za mało. Cieszę się, że społeczeństwo poparło nasz projekt - powiedział w rozmowie z medexpress.pl Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

We wtorek w Sejmie Porozumienie Zawodów Medycznych złożyło projekt ustawy zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. w ciągu trzech lat. Zebrano około 150 tys. podpisów. Pieniądze zbierali głównie lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego.

- Sytuacja w służbie zdrowia jest krytyczna. Polska pod względem wydatków na służbę zdrowia pozostaje nadal na szarym końcu w Europie. Nie możemy sobie pozwolić na wprowadzenie zmian w tak wolnym tempie jak zakłada minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Uważamy, że zmiany da się wprowadzić znacznie szybciej i w większych nakładach - powiedział Jacek Krajewski.

Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego zbierali podpisy pod projektem ustawy, wprowadzającej wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat. Włączyli się w ten sposób w nową inicjatywę ustawodawczą, która jest w zgodzie z postulatami Porozumienia Zielonogórskiego, głoszonymi od wielu lat - pieniędzy na system ochrony zdrowia w Polsce musi być więcej, bez tego nie ma mowy o prawdziwych reformach.

Zakończył się protest głodowy rezydentów, ale ich postulaty - przede wszystkim dotyczące konieczności większych nakładów na system ochrony zdrowia - pozostały aktualne. W efekcie protestu zawiązał się Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, który przygotował swój projekt zmian Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W projekcie proponuje się wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB do 2021 r. 31 października br. zawiadomienie o inicjatywie zostało złożone do marszałka Sejmu.

Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego w swoich przychodniach zbierali podpisy pod projektem.

- Inicjatywa spotkała się z dużym zrozumieniem pacjentów, którzy chętnie i dobrowolnie popierają projekt - mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. - To też efekt tego, że protestującym rezydentom udało się dotrzeć z merytorycznym przekazem do mediów. Sprawa została nagłośniona, większość pacjentów ma świadomość, jak bardzo system ochrony zdrowia jest w Polsce niedofinansowany i jak to się przekłada na jakość świadczeń i bezpieczeństwo zdrowotne nas wszystkich.

Podobne artykuły

iStock-1246922598
3 kwietnia 2023
177709464
9 stycznia 2023
NEUMANN--PODCZASKAMOV-2022-10-19-141428
20 października 2022
iStock-856544984
20 października 2022

Zobacz także