Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Onkologia w kryzysie kadrowym

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 kwietnia 2022 12:57

Onkologia w kryzysie kadrowym - Obrazek nagłówka
W wiosennym naborze na rezydentury w specjalizacjach onkologicznych nie obsadzono ponad 90 proc. miejsc. Na ponad 360 rezydentur znalazło się zaledwie 31 chętnych lekarzy. W niektórych regionach specjalizacji onkologicznej nie rozpocznie żaden młody lekarz.

To jeden z tematów, który mocno wybrzmiał podczas czwartkowej konferencji Onkologia 2022, podczas której eksperci dokonali przeglądu najważniejszych kwestii systemowych i klinicznych, z którymi mierzą się onkolodzy, pacjenci onkologiczni i cały system.

Na problem kadr zwracał uwagę prof. Piotr Rutkowski (Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowy Instytut Onkologii-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie), właśnie w kontekście małego zainteresowania młodych lekarzy podejmowaniem specjalizacji związanych z onkologią. Nie jest to problem ostatniego naboru (nabór wiosenny jest mniejszy niż jesienny), ale trwa od co najmniej kilku lat, mimo że zachęcanie lekarzy do podejmowania specjalizacji onkologicznych jest wpisane w Narodową Strategię Onkologii.

Temat był i jest przedmiotem analiz ekspertów, wnioski nie są żadną tajemnicą: specjalizacje onkologiczne są mocno powiązane z publicznym systemem ochrony zdrowia i co prawda pracy przybywa – wraz ze starzeniem się społeczeństwa i coraz większą liczbą zapadających na nowotwory – ale podejmując decyzję o drodze zawodowej duża część lekarzy postrzega to jako ograniczenie. Nie jest to jednak ani pierwsza, ani najważniejsza przyczyna – sami lekarze mówią o ogromnym obciążeniu psychicznym, związanym z koniecznością przekazywania pacjentom niełatwych komunikatów co do szans leczenia – a jest to codziennością, po pierwsze ze względu na słabość profilaktyki, która skutkuje ujawnianiem chorób nowotworowych w zaawansowanych stadiach, po drugie – ciągle niższą niż w większości krajów wysokorozwiniętych dostępność nowoczesnych metod leczenia. Poza tym, na co również zwracają uwagę lekarze, nawet wyleczenia w nowotworach – zwłaszcza dziecięcych – wiążą się dla pacjenta najczęściej z ogromnymi ubytkami zdrowotnymi.

Niewątpliwie problem braków kadrowych wymaga pilnej interwencji – ale prostych rozwiązań nie ma. Zachęty finansowe nie są i nie będą wystarczające, bez zmian systemowych – na które, jak podkreślał dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, czeka całe środowisko, zarówno pracownicy medyczni jak i pacjenci – takich jak wejście w życie Krajowej Sieci Onkologii, i zauważalnej poprawy w dostępności do leczenia i jego organizacji, trudno będzie zachęcić młodych lekarzy do wybierania specjalizacji, postrzeganych jako „trudne i uciążliwe”.

Jak podał na Twitterze lek. Jakub Kosikowski, w naborze wiosennym obsadzono rezydentury:

chirurgia onkologiczna - 1

hematologia - 7

medycyna paliatywna - 0

onkologia i hematologia dziecięca - 4

onkologia kliniczna - 10

patomorfologia - 6

radioterapia - 3

W specjalizacjach onkologicznych przygotowano w postępowaniu wiosennym łącznie 364 miejsca:

chirurgia onkologiczna - 32,

hematologia - 55,

medycyna paliatywna - 18,

onkologia i hematologia dziecięca - 19,

onkologia kliniczna - 103,

patomorfologia - 72,

radioterapia onkologiczna - 65.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także