Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Minister zdrowia

Wizja, że onkolog zajmuje się głównie pacjentami terminalnymi, jest nieprawdziwa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 grudnia 2019 11:14

Wizja, że onkolog zajmuje się głównie pacjentami terminalnymi, jest nieprawdziwa - Obrazek nagłówka
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
- Onkolog to lekarz, który latami leczy pacjenta, a w najlepszych krajach prowadzi do jego wyleczenia. Musimy porozmawiać z rektorami uczelni medycznych w celu zwiększenia liczby godzin, którą studenci mogliby przeznaczyć na zagadnienia onkologiczne - powiedział Medexpressowi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Martyna Chmielewska: Onkologia jest specjalizacją priorytetową. Co zamierza minister zrobić, aby zachęcić lekarzy do robienia tej specjalizacji?

Łukasz Szumowski: Tak jak zapisaliśmy w strategii onkologicznej, zamierzamy promować wiedzę o onkologii wśród studentów medycyny. Przeświadczenie studentów odnośnie tego jak wygląda praca onkologa jest zupełnie inna od tego jak wygląda ona w rzeczywistości. Studenci bardzo mało poświęcają czasu na onkologię. Będziemy musieli porozmawiać z rektorami uczelni medycznych, po to by zwiększyć liczbę godzin, którą studenci mieliby poświęcić na zagadnienia onkologiczne. Wiemy, że praca onkologa radykalnie się zmieniła. Onkolog to lekarz, który latami leczy pacjenta, a w najlepszych krajach prowadzi do wyleczenia chorej osoby. Wizja, że onkolog zajmuje się głównie pacjentami terminalnymi, jest nieprawdziwa.

M.Ch.: Jakie są najważniejsze założenia Strategii Walki z Rakiem w Polsce?

Ł.S.: Skupiamy się na kadrach, organizacji, dostępności, profilaktyce, innowacyjności i inwestycjach. Jest to pięć najważniejszych obszarów. Z punktu widzenia lekarskiego i ministerialnego najważniejsze są szeroko profilaktyczne działania. Mamy konkretne realizacje, nowoczesne metody diagnostyki, które chcemy wprowadzić. NSO zakłada refundację szczepień przeciwko HPV. Szczepienia miałyby być refundowane od 2021 r. , jako szczepionka przeciw rakowi. Objęłyby one dziewczynki od 9-14 roku życia. W niektórych krajach, które wdrożyły wspomniane szczepienia, jest szansa na całkowite wyeliminowanie raka szyjki macicy. Jeśli dysponujemy narzędziami, dzięki którym możemy zapobiec zachorowalności na raka szyjki macicy, to powinniśmy je wprowadzić.

M.Ch.: NSO zakłada też wprowadzenie podatku cukrowego do końca 2022 r.

Ł.S.: Zgodnie ze strategią mamy dwa lata na wprowadzenie podatku cukrowego. Pracujemy nad tym. Mam nadzieję, że jak najszybciej go opracujemy i wdrożymy. Myślę, że jest to jeden z obszarów zdrowia publicznego, który jest bardzo ważny. Otyłość u dzieci jest bardzo powszechna. Jest to czynnik ryzyka zarówno chorób sercowo naczyniowych, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, raka.

M.Ch.: Jak wygląda harmonogram przyjęcia strategii?

Ł.S.: Strategia trafiła do ministrów. Ma uzyskany wpis z nr 1 w pracach rządu. Będziemy mieli międzyresortowe konsultacje. Potem wypuścimy dokument do konsultacji społecznych.

M.Ch.: Czy Narodowa Strategia Onkologiczna zostanie wprowadzona w tym roku?

Ł.S.: Zobaczymy jak będą postępowały prace konsultacji społecznych i międzyresortowych. Chcemy wprowadzić strategię jak najszybciej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także