Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Plan B w sprawie pigułki dzień po. Minister zdrowia przedstawiła szczegóły

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 5 kwietnia 2024 08:59

Plan B w sprawie pigułki dzień po. Minister zdrowia przedstawiła szczegóły - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
– Przygotowaliśmy rozwiązanie, które nie jest idealne, ale jedyne możliwe i zgodne z prawem, przynajmniej dopóki nie wybierzemy prezydenta, który szanuje prawa kobiet – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas czwartkowej konferencji prasowej, na której zaprezentowała szczegóły rozwiązania, które po prezydenckim wecie zapewni dostępność antykoncepcji awaryjnej. Zgodnie z zapowiedziami, ma ono dotyczyć recepty farmaceutycznej.

– Proponowane rozporządzenie nie tylko ułatwia dostęp do antykoncepcji awaryjnej, ale jest też programem edukacyjnym. To bezpieczna tabletka z punktu widzenia medycznego i akceptowalna z punktu widzenia etycznego – powiedziała Izabela Leszczyna.

W praktyce, pigułka dzień po, zawierająca octan uliprystalu będzie mogła być wydawana na podstawie recepty farmaceutycznej w aptekach, które przystąpią do pilotażowego programu. Wydanie preparatu będzie poprzedzone wywiadem z elementami edukacyjnymi. Leku nie będzie można otrzymać częściej niż raz na 30 dni, a receptę wystawi magister farmacji z co najmniej rocznym stażem pracy.

Udział aptek w programie ma być dobrowolny, a pilotaż potrwa do 2026 roku, czyli do czasu wyborów prezydenckich.

– Prezydent Andrzej Duda okazał się być przeciwnikiem zapobiegania niechcianym ciążom. Trudno uwierzyć w jego motywację stanowiącą podstawę weta. Nie wytrzymuje ona zderzenia z logiką, bo żeby miała sens, prezydent powinien przygotować ustawę o zakazie współżycia seksualnego do 18. roku życia – powiedziała minister zdrowia.

Jak podkreślił prof. Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii, antykoncepcja awaryjna jest istotnym elementem zapobiegania niechcianej ciąży. W żaden sposób nie zastąpi ona jednak regularnej antykoncepcji ani też edukacji seksualnej.

Usługa wystawienia recepty na antykoncepcję awaryjną będzie zakontraktowana przez NFZ i wyceniona na 50 zł. Jak poinformowała Izabela Leszczyna, niepełnoletnie pacjentki nie będą musiały po lek przychodzić z rodzicem lub opiekunem. Wykaz aptek biorących udział w pilotażu będzie udostępniony na stronie NFZ. Informację o nich będzie można uzyskać także na infolinii.

Projekt rozporządzenia został opublikowany 3 kwietnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Przewiduje 10 dni na uzgodnienia resortowe i 14 dni na konsultacje społeczne. Planowane wejście w życie rozporządzenia to 1 maja 2024 r.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także