Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy dieta wegetariańska jest dobra dla dzieci?

MedExpress Team

Barbara Mietkowska

Opublikowano 18 stycznia 2023 09:18

Czy dieta wegetariańska jest dobra dla dzieci?  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Coraz więcej osób rezygnuje z mięsa. Jeśli decyzja o przejściu na wegetarianizm dotyczy całej rodziny, w której są małe dzieci, to należy się do tego dobrze przygotować i regularnie monitorować efekty.

Człowiek może zrezygnować z mięsa i cieszyć się dobrym zdrowiem. Cenne witaminy, minerały i białka można znaleźć w innych produktach spożywczych. Mgr Paulina Gryz, dietetyk kliniczny w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM podkreśla, że dieta wegetariańska nie jest jednak taka prosta, jak się powszechnie uważa i nie wystarczy samo odrzucenie mięsa, które dostarcza wielu składników odżywczych. Trzeba na nowo skomponować menu, by znalazły się w nim produkty zastępujące wszystko co się w mięsie znajduje. Chodzi o składowe białek, czyli aminokwasy, ponieważ organizm nie wyprodukuje ich samodzielnie. To ważne, by nie doprowadzać do niedoborów.

Według badań naukowych dobrze ułożona dieta wegetariańska uważana jest za właściwą dla dzieci. A nawet, w obliczu epidemii otyłości i innych chorób cywilizacyjnych, jest szansą na zachowanie prawidłowej wagi i sylwetki. Tradycyjny sposób żywienia z mięsem w roli głównej doprowadził do epidemii otyłości i to jest ważny argument dopuszczający zmianę sposobu żywienia dzieci - podkreśla Paulina Gryz. Jednak podejmując takie postanowienie, rodzice muszą pamiętać, że w okresie dziecięcym ciało i umysł dziecka nieustannie się rozwijają. Na ten rozwój niewątpliwy wpływ ma sposób żywienia. To także podstawa zdrowia i dobrej jakości życia w dorosłym życiu. Nie istnieje jeden wzór diety wegetariańskiej dla wszystkich. Trzeba ją dostosować do wieku, stylu życia dziecka, stanu zdrowia. Każde dziecko ma potrzeby żywieniowe zależne od masy urodzeniowej i tempa rozwoju, dlatego też dietę należy modyfikować wraz ze wzrostem dziecka

Dieta wegetariańska ma również pułapki. Jednym z najczęściej powtarzanych błędów jest stosowanie prostych alternatyw, czyli wypełniania dziennego zapotrzebowania na kalorie produktami mącznymi, węglowodanowymi. To powoduje wzrost masy ciała, ale także rozliczne niedobory. Kolejną pułapką według Pauliny Gryz jest zastępowanie mięsa produktami, które je imitują. Parówki, kotlety, pasztety wegetariańskie czy wegańskie to żywność wysoko przetworzona, a jej skład pozostawia wiele do życzenia. Są źle zbilansowane, zawierają różnego rodzaju wypełniacze, niezdrowe tłuszcze i środki konserwujące. Od dawna wiadomo, że nie służą one zdrowiu i są tak samo niekorzystne, jak dosładzane płatki śniadaniowe czy produkty żywnościowe typu instant.

W prawidłowo skomponowanej diecie wegetariańskiej musi być zachowana odpowiednia podaż energii, białka, witaminy D i B12, mikroelementów a zwłaszcza żelaza oraz cynku i wapnia. Ważne jest także dostarczenie wraz z pożywieniem odpowiedniej ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Oprócz warzyw i owoców w diecie muszą się znaleźć pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy, nabiał i jajka tak, by zapewnić właściwe normy dietetyczne niezbędne dla rozwijającego się organizmu dziecka. Należy też zwracać uwagę na białka. Dieta roślinna dostarcza ich na właściwym poziomie pod warunkiem, że zawiera białka w odpowiednich ilościach i różnego rodzaju. Stosując dietę wegetariańską, konieczna jest kontrola poziomu witaminy B12, gdyż jej źródłem jest mięso i produkty odzwierzęce. Szacuje się, że jej niedobory występują u ponad połowy osób na tego typu diecie.

Dietetyk kliniczny Paulina Gryz uczula jednak, że każdy kto chce stosować dietę wegetariańską u swoich dzieci musi zdobyć odpowiednią na jej temat wiedzę. Przede wszystkim rodzice muszą pamiętać, że dziecko stale się rozwija, a żywienie w tym okresie jest szczególnie ważne. Należy także regularnie kontrolować, jaki wpływ ma takie żywienie na wzrost, wagę i rozwój dziecka. Wskazane jest monitorowanie podstawowych parametrów krwi, poziomu witaminy B12 oraz witaminy D, wapnia i żelaza, które jest niezbędne do tworzenia hemoglobiny. Jego niedobór prowadzi do niedokrwistości. W ogóle składniki potencjalnie niedoborowe są kluczowe dla prawidłowego wzrostu i rozwoju intelektualnego młodego człowieka. Dlatego jeśli rodzice decydują się na wprowadzenie takiej diety do dziecięcego menu, powinni zdecydować się na opiekę dietetyczną. Według Pauliny Gryz jeśli dzieci spożywają niektóre posiłki w szkole, należy być tym bardziej uważnym, bo nie zawsze dieta roślinna proponowana w tych miejscach spełnia konieczne normy.

Dieta wegetariańska ma wiele zalet, ale jej wybór powinien być przemyślany i świadomy, nie podyktowany modą. Jest to dieta wymagająca wysiłku ze strony rodzica, przygotowywania posiłków w domu, kontroli. Czasem suplementacji stosunkowo kosztownej i wizyt u specjalisty. Co więcej wbrew obiegowym opiniom nie jest to dieta tania. Trzeba także postarać się, by wegetariańskie posiłki smakowały dziecku i zachęcały je swoją wizualną stroną do jedzenia. Niewątpliwą zaletą jest wykształcanie dobrych nawyków żywieniowych, choćby dlatego, że cała rodzina poświęca uwagę jedzeniu. I choć małe dziecko nie zdaje sobie z tego sprawy, nabiera z czasem odpowiednich nawyków, które zostają z nim na zawsze i dobrze służą zdrowiu. Badania prowadzone przez Centrum Zdrowia Dziecka przekonują, że rozwój dzieci na diecie wegetariańskiej nie odbiega od normy dla danego wieku. Dzieci te są wprawdzie szczuplejsze niż rówieśnicy, ale nie powoduje to żadnych zagrożeń zdrowotnych.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

ThinkstockPhotos-AA012833
6 czerwca 2024
iStock-696889810
12 kwietnia 2024
iStock-1361760808
11 stycznia 2024
iStock-1400792117
10 listopada 2023
iStock-1389527253
29 sierpnia 2023
iStock-528578964
19 maja 2023
iStock-1424019033

Udar cieplny i słoneczny

20 czerwca 2023