Prof. Wiesław W. Jędrzejczak:

Zmiana systemu

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Opublikowano 13 kwietnia 2020, 21:25

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Opublikowano 13 kwietnia 2020, 21:25

Trudno obecnie przewidzieć, jak to (pandemia koronawirusowa) długo potrwa. Jeśli krótko, to po „wylizaniu ran” będziemy mogli szybko wrócić do wcześniejszego systemu ochrony zdrowia: świadczeniodawców i świadczeniobiorców.

Jeśli dłużej, a zwłaszcza jeśli sprawy w Polsce rozwiną się tak, jak we Włoszech lub Hiszpanii to z systemu quasi ubezpieczeniowego będziemy musieli wrócić do systemu zaopatrzeniowego, czyli do systemu służby zdrowia: lekarzy, pielęgniarek i pacjentów.

O ile w systemie ubezpieczeniowym szpital czy poradnia działa jako podmiot gospodarczy, a jego funkcjonowanie opiera się na tym co zarobi, to w systemie zaopatrzeniowym jest inaczej. Szpital lub poradnia ma za zadanie zabezpieczyć określone potrzeby określonej liczby ludzi: przypisanego mu rejonu. Dostaje określone środki i ma za zadanie w ich ramach zrobić ile się da. Polska służba zdrowia stworzona praktycznie od zera w PRL do 1999 roku działała w systemie zaopatrzeniowym.

W systemie ubezpieczeniowym „kot” jest oceniany przez pryzmat tego, czy się bilansuje, w systemie zaopatrzeniowym przez pryzmat tego, jak wydajnie łapie myszy.

Problem polega na tym, że minęło 20 lat i obecni menedżerowie - 40-latkowie, często prawnicy, księgowi nigdy w życiu ani nigdy tak nie pracowali, ani nawet nie widzieli systemu zaopatrzeniowego, systemu quasi wojennego. Nigdy nie widzieli niczego poza NFZ i JGP. Nie jest to oczywiście zarzut, ale opisanie faktu. Dotyczy to zresztą także wielu wspomagających ich ekspertów. Przede wszystkim nikt ich nie uczył tego, jak ma działać szpital jako narzędzie do rozwiązywania określonego problemu zdrowotnego, a szczególnie problemu takiego, jak epidemia.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

system ochrony zdrowia / ochrona zdrowia / system zaopatrzeniowy / epidemia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30