21 lutego Międzynarodowy Dzień Psychologa

Medexpress

Opublikowano 21 lutego 2021, 10:36

Medexpress

Opublikowano 21 lutego 2021, 10:36

Psycholog to zawód zaufania publicznego z ponad 100-letnią historią. Jest co najmniej 60 tys. specjalistów działających w sektorze publicznym, prywatnym i organizacjach pozarządowych.

Psycholog diagnozuje, leczy, opiniuje, wspiera – działa m.in. w ochronie zdrowia, oświacie, pomocy społecznej, służbach mundurowych, transporcie oraz jako biegły sądowy.

Miniony rok z powodu pandemii Covid – 19 przyniósł dramatyczny wzrost zaburzeń psychicznych u osób dorosłych oraz u dzieci i młodzieży. Izolacja, szereg obostrzeń, zdalna nauka i praca, przewlekła sytuacja lęku o zdrowie, życie swoje i najbliższych spowodowała pogorszenie kondycji psychicznej społeczeństwa. Tym bardziej mówiono o wzroście zapotrzebowania na pomoc psychologiczną - w jak najszerszym zakresie.

- W Międzynarodowym Dniu Psychologa życzymy sobie regulacji zawodu psychologa, nowej ustawy, która będzie nowoczesna, która będzie służyć pacjentom i wszystkim osobom korzystającym z usług psychologicznych. Ustawy, która będzie służyć samym psychologom, uporządkuje szeroki obszar działań naszego zawodu - mówi przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego psychologów Katarzyna Sarnicka.

- Życzymy sobie szacunku, docenienia, satysfakcji z pracy także finansowej, odpowiednich warunków pracy, stworzenia większej ilości etatów dla psychologów w ochronie zdrowia. Bardzo istotne jest, aby to ze środowiskiem psychologów konsultowano wszystkie te projekty ustaw czy rozporządzeń, w których istotnym elementem wsparcia dla obywatela jest pomoc psychologa. „Nic o nas, bez nas” . Jeżeli tak często mówi się o pomocy psychologicznej przy każdej okazji - to tym bardziej trzeba dać większy dostęp polskich obywateli do pomocy, diagnozy psychologicznej, poprzez zwiększenie ilości etatów, likwidację skierowań do psychologa w ochronie zdrowia, zwiększenie finansowania świadczeń psychologicznych. Szczególnie dotyczy to dzieci i młodzieży, w kontekście reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Całe środowisko psychologów nie może się doczekać, kiedy zaczniemy być odpowiednio doceniani, wynagradzani, a każdy będzie miał prawo wykonywania zawodu - dodaję.

- Mam nadzieję, że „kropla drąży skałę”, a działania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów przyniosą pozytywne efekty i zmiany dla naszego środowiska – komentuje Sławomir Makowski, wiceprzewodniczący OZZP.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Katarzyna Sarnicka / Sławomir Makowski / Międzynarodowy Dzień Psychologa
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31