Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
Mgr farm. Walenty Zajdel

Braki leków

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 22 sierpnia 2022 10:04

Braki leków - Obrazek nagłówka


Minister zdrowia najpierw zakpił sobie z farmaceutów ponieważ wprowadził możliwość bezpłatnego wykonywania testów antygenowych w aptekach zaledwie przez dwa miesiące. Następnie bezpodstawnie pomówił całą grupę zawodową ponieważ w wywiadzie dla Polsat News powiedział, że „ewentualne braki leków w aptekach mogą wynikać z niezamawiania ich przez farmaceutów”. Zdumiewające, że Naczelna Rada Aptekarska (NRA) nie zareagowała na to niedopuszczalne i obraźliwe stwierdzenie.

W mediach, w imieniu NRA, najczęściej wypowiada się wiceprezes Marek Tomków. Dnia 17 sierpnia 2022 r. na portalu Wirtualna Polska został opublikowany artykuł "Wiemy, ilu i jakich leków brakuje na polskim rynku", w którym Marek Tomków stwierdził między innymi, że „nie chodzi przecież o to, by szukać teraz winnych tego stanu rzeczy, lecz by podjąć jakieś działania". NRA od trzech lat ma możliwość rekomendowania konkretnych działań. W lipcu 2019 roku został utworzony Zespół do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności produktów leczniczych. Do zadań Zespołu należy analiza danych oraz przygotowywanie rekomendacji, które powinny zostać podjęte w celu przeciwdziałania brakom dostępności produktów leczniczych. Członkiem Zespołu jest przedstawiciel Naczelnej Izby Aptekarskiej. Kto to jest ? Nie wiadomo ponieważ taka informacja nie została przekazana. Ponadto nic nie wiadomo czy i jakie rekomendacje zostały przygotowane przez Naczelną Radę Aptekarską w celu przeciwdziałania brakom leków.

Dnia18 sierpnia 2022 r. w artykule TVN24 „Brakuje antybiotyków dla dzieci i leków na cukrzycę" znajduje się wypowiedź wiceprezesa: -Kampania powinna być skierowana z jednej strony do pacjentów, z drugiej do lekarzy i farmaceutów. Pacjenci powinni wiedzieć, że nie mogą gromadzić leków, a lekarze być świadomi, jakich produktów brakuje i jakie są ich odpowiedniki - mówi Marek Tomków. Ponadto uważa, że „taka kampania powinna zostać przeprowadzona wspólnymi siłami wielu organizacji, przede wszystkim Ministerstwa Zdrowia i samorządów zawodowych medyków oraz organizacji pacjentów. I to jak najszybciej." Proponowanie wspólnej kampanii z MZ, po tym jak minister zdrowia pomówił farmaceutów, to jest ponury żart. Dla środowiska farmaceutów najlepiej byłoby gdyby wiceprezes Marek Tomków przestał się kompromitować, i to jak najszybciej. Każdy, kto ma iloraz inteligencji trochę powyżej temperatury pokojowej, wie, że minister zdrowia obraził farmaceutów.

Organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo lekowe społeczeństwa (MZ, GIF) twierdzą, że w Polsce nie ma problemu braku leków. Dlatego farmaceuci powinni skutecznie pomóc pacjentom. W jaki sposób ? Wystarczyłoby publikować raz w tygodniu listę brakujących leków oraz podać listę tych, którymi można je zastąpić. Na przykład: brakujący semaglutyd (iniekcyjny) zastępujemy jego doustną postacią lub liraglutydem, dulaglutydem, liksysenatydem, natomiast w sytuacji ryzyka kardio-diabetologicznego stosujemy dapagliflozynę, empagliflozynę, kanagliflozynę. Kto miałby publikować takie listy ? Oczywistym jest, że ci którzy mają aktualne i najbardziej wiarygodne dane czyli farmaceuci i hurtownicy. Dlatego Naczelna Rada Aptekarska wspólnie ze Związkiem Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych, powinna publikować listy brakujących leków (niedostępnych) oraz ich odpowiedników (dostępnych).

Podobne artykuły

Monosnap Book kw1.pdf - Adobe Acrobat Reader (64-b
„Służba Zdrowia”

Urodzone za wcześnie

19 kwietnia 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
19 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Michal-Modro-3
22 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
Msolecka
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

10 listopada 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Depisyzacja systemu administracji państwowej

18 października 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Mocarstwo w ciszy

15 października 2023