Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Walenty Zajdel

Farmaceuta powinien zajmować się lekami, a nie wymazami

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 30 grudnia 2022 13:56

Farmaceuta powinien zajmować się lekami, a nie wymazami - Obrazek nagłówka

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie stwierdził, że „wykonywanie testów skojarzonych na COVID-19, grypę i RSV to klasyczny przykład możliwości wykorzystania potencjału farmaceutów zatrudnionych w aptekach, wdrożenie tej usługi w aptece pozwoli na odciążenie systemu ochrony zdrowia i umożliwi lekarzom POZ na skupienie się tylko na leczeniu pacjentów z potwierdzoną infekcją.”

Test COMBO Antygen na grypę A/B + COVID-19 + RSV jest testem immunochromatograficznym przeznaczonym do samokontroli - do użytku domowego.

Test antygenowy Fluorecare to zestaw combo antygenów SARS-CoV-2 + grypa A/B + RSV. Ten auto-test jest certyfikowany przez Unię Europejską do użytku domowego i jest przeznaczony do samokontroli.

Oprócz wyżej wymienionych testów w aptece można kupić na przykład pojemnik na mocz i pojemnik na kał co wcale nie oznacza, że można je wykorzystać w aptece tylko należy to zrobić w domu.

Dużym błędem było wprowadzenie testowania do aptek ponieważ farmaceuci, co do zasady, powinni zajmować się lekami a nie wymazami. Apteki nie mogą stawać się punktami wymazowymi kosztem podstawowej działalności. Testy na COVID-19 w aptekach to więcej niż fiasko – to klęska. Ponadto minister zdrowia zakpił sobie z farmaceutów ponieważ bezpłatnie testy w aptekach mogły być wykonywane zaledwie przez dwa miesiące.

Pobierany wymaz jest potencjalnie zakaźnym materiałem biologicznym. Ekspozycja zawodowa jest to narażenie pracownika na oddziaływanie czynników niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Naczelna Rada Aptekarska powinna podejmować działania, które zmniejszają a nie zwiększają narażenie farmaceutów na zagrożenia epidemiczne ponieważ farmaceuci w ramach swoich kompetencji i podstawowej działalności muszą zagwarantować społeczeństwu bezpieczeństwo lekowe.

W Polsce rocznie jest wystawianych około 300 milionów recept. Wiadomo, że około 25% wizyt stanowią tzw. wizyty receptowe w celu przepisania recept na leki stosowane w chorobach przewlekłych czyli dotyczy to około 75 milionów recept. Właśnie tyle recept mogliby wystawiać farmaceuci i to byłoby prawdziwe odciążenie systemu ochrony zdrowia. Wystawianie recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego powinno być priorytetem a nie wykonywanie wymazów czyli „grzebanie w nosie”.

Podobne artykuły

Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Kursy kwalifikacyjne

1 lutego 2023
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Było źle, a jest jeszcze gorzej

11 stycznia 2023
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Znowu za późno

3 stycznia 2023
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
21 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowe terapie w leczeniu zespołu post-COVID-19

26 marca 2024
Michal-Modro-3
22 marca 2024
Renata Furman

Z nadzieją mimo wszystko

19 grudnia 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Depisyzacja systemu administracji państwowej

18 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
13 września 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
15 maja 2023