Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Fundacja Nie Widać o Mnie z nagrodą International Hospital Federation.

MedExpress Team

Urszula Szybowicz

Opublikowano 10 listopada 2022 22:57

Fundacja Nie Widać o Mnie z nagrodą International Hospital Federation. - Obrazek nagłówka
Fundacja Nie Widać Po Mnie zdobyła nagrodę Międzynarodowej Federacji Szpitali za stworzenie i prowadzeniu projektu W(y)SPA – Wsparcie dla Medyka. Gala rozdania nagród odbyła się podczas 45 Kongresu Międzynarodowej Federacji Szpitalu w Dubaju. Nagrodę odebrała Urszula Szybowicz założycielka i prezeska Fundacji.

Fundacja Nie Widać Po Mnie zdobyła nagrodę Międzynarodowej Federacji Szpitali za stworzenie i prowadzeniu projektu W(y)SPA – Wsparcie dla Medyka. Gala rozdania nagród odbyła się podczas 45 Kongresu Międzynarodowej Federacji Szpitalu w Dubaju. Nagrodę odebrała Urszula Szybowicz założycielka i prezeska Fundacji.

Projekt W(y)SPA-Wsparcie dla Medyka to projekt, który powstał z potrzeby wsparcia pracowników służby zdrowia. Pandemia dobitnie pokazała, że lekarze, pielęgniarki i inne zawody medyczne obarczone są olbrzymim stresem, który prowadzi do wypalenia zawodowego, a to skutkuje odejściem z zawodu i uszczuplaniem kadry szpitali i innych placówek medycznych. Projekt rozpoczął się od przeprowadzenia badań, które wskazały na olbrzymią skalę problemu – około 30% pracowników służby zdrowia ma objawy wypalenia zawodowego, zaburzeń depresyjnych i lękowych. W ramach projektu powstała innowacyjna platforma, gdzie każdy pracownik służby zdrowia znajdzie wsparcie psychologiczne.

Badania stanu psychicznego kadry medycznej były kluczowe

- W ramach projektu przeprowadziliśmy badania ankietowe wśród pracowników służy zdrowia na temat ich zdrowia psychicznego. Pierwsze badania prowadzone były w Polsce i Holandii. Zestawiliśmy je i okazało się, że kondycja psychiczna polskiej służby zdrowia jest znacznie gorsza niż holenderskiej. W Polsce pracownicy medyczni częściej odczuwają objawy depresji, są bardziej zestresowani i wykazują objawy wypalenia zawodowego. Badanie robiliśmy w okresie pandemii, gdzie problem ten nabrał nowego wymiaru. Od lat mówi się o wypaleniu zawodowym lekarzy i pielęgniarek, ale ta sytuacja t była pomijana i wypierana przez samo środowisko. Teraz wiemy, że problem jest i trzeba się z nim zmierzyć na poziomie całego systemu ochrony zdrowia.– mówi prof. Ewa Mojs Przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji Nie Widać Po Mnie.

Projekt W(y)SPA spodobał się na świecie!

Projekt W(y)SPA został doceniony przez międzynarodowy zespół ekspertów za innowacyjny koncept wsparcia pracowników służby zdrowia i otrzymał tytuł Bronze Winner International Hospital Awards 2022! Nagroda przyznawana jest między innymi dla instytucji współpracujących ze szpitalami, które wykazały się wybitnymi osiągnięciami w zapewnianiu dobrego samopoczucia i zrównoważonego rozwoju pracowników służby zdrowia poprzez innowacyjne projekty lub inicjatywy.

- Samo wyróżnienie, zakwalifikowanie się do grupy finalistów i nagroda International Hospital Federation jest już dla nas ogromną radością i satysfakcją. Ale największą satysfakcją jest to, że ze wsparcia, które oferujemy korzysta coraz więcej osób. Powoli przełamujemy tabu jakim, w środowisku medycznym i społeczeństwie jest zdrowie psychiczne kadry medycznej. Nasz projekt to o wiele więcej niż badania i przygotowanie platformy do wsparcia psychologicznego. To przede wszystkim włączenie do dyskusji publicznej zagadnień szeroko pojętego zdrowia psychicznego. Bo jak pokazują różne badania pod tym względem w Polsce jest źle, a my jesteśmy Fundacją, która chce działać na rzecz poprawy kondycji psychicznej Polaków –mówi Urszula Szybowicz prezeska Fundacji Nie Widać Po Mnie.

Trzeba edukować, rozmawiać i działać!

Projekt W(y)SPA, który właśnie otrzymał międzynarodowe docenienie jest ważnym elementem na rzecz profilaktyki zdrowia psychicznego. Uznanie go przez międzynarodową kapitułę i członków Międzynarodowej Federacji Szpitali pokazuje jak zmieniło się postrzeganie zdrowia psychicznego pracowników służby zdrowia na świecie i jak wsparcie pracowników medycznych jest ważne. Nikt go już nie pomija i nie kwestionuje.

- Nagroda, którą właśnie otrzymaliśmy to dla nas również zastrzyk energii do dalszego działania. Do naszej bazy wpływa coraz więcej ankiet, gdzie pracownicy służby zdrowia dzielą się swoimi problemami z zakresu zdrowia psychicznego. Coraz więcej osób korzysta z narzędzi, które przygotowaliśmy w ramach naszej platformy. W planach mamy przygotowywanie nowych form wsparcia dla pracowników ochrony zdrowia, a także inne projekty, które mają za zadanie wsparcie różnych grup zawodowych narażonych na wypalenie i przeciwdziałanie depresji wśród dzieci i młodzieży oraz seniorów – dodaje Urszula Szybowicz.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie o rekord tu chodzi

29 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

OECD: nad Wisłą bez zmian

13 listopada 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Głosić dobre informacje przed i po wyborach

26 września 2023
Michal-Modro-3
Michał Modro

Reklama wyrobów medycznych część 7

17 kwietnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

System szpitalny padł

17 kwietnia 2023