Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ministerstwo Zdrowia pomoże pacjentom? Jest nadzieja!

MedExpress Team

Dr n. med. Marek Derkacz

Opublikowano 7 maja 2013 16:17

Ministerstwo Zdrowia pomoże pacjentom?  Jest nadzieja! - Obrazek nagłówka
Fot. arch. red.
Ministerstwo Zdrowia w trosce o pacjentów rozważa zmianę przepisów.

         O sprawie zakupu jednoosobowej komory hiperbarycznej typu „MONOPLACE” przez największy szpital Lubelszczyzny – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr  4 w Lublinie już jakiś czas temu pisałem. Szpital zakupił komorę z przyznanym mu środków unijnych. Jak również wcześniej pisałem, nikt z przedstawicieli instytucji wdrażających i pośredniczących (Centrum Systemów Informatycznych w Ochronie Zdrowia, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Zdrowia) nie kwestionował zasadności i celowości zakupu komory hiperbarycznej. Wniosek przygotowany przez szpital wziął udział w procedurze konkursowej, w której został wysoko oceniony. Gdy komora została zakupiona (koszt inwestycji razem z pracami adaptacyjnymi wyniósł około 784 tys. zł) pojawiła się nadzieja, że z jej leczniczego i w wielu przypadkach ratującego życie działania skorzystają mieszkańcy Lubelszczyzny. Niestety jak się okazało, NFZ powołując się na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz zarządzenie Nr 67/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 18 października w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie – odmówił kontraktowania świadczeń w zakresie terapii hiperbarycznej. Przedstawiona sytuacja przypominała nieco scenariusz filmów Barei. Jak się bowiem okazało, warunkiem koniecznym zakontraktowania terapii był wymóg posiadania komory hiperbarycznej wieloosobowej typu „MULTIPLACE”.  Komory znacznie droższej i bardziej kosztownej w eksploatacji.

          Odmowna decyzja NFZ dotycząca refundacji leczenia przy użyciu terapii hiperbarycznej pozbawiła ponad 2 mln mieszkańców województwa lubelskiego szybkiego dostępu do terapii hiperbarycznej, bowiem na terenie całego województwa nie ma komory hiperbarycznej działającej całodobowo w trybie ostrodyżurowym . Na szczęście Ministerstwo Zdrowia po otrzymaniu pisma od dyrekcji szpitala z prośbą o nowelizację przepisów rozporządzenia oraz po zapoznaniu się ze stanowiskiem profesora Roberta Ładnego – Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej,  przysłało pismo, w którym poinformowało, iż obecnie rozważana jest  możliwość nowelizacji przepisów.

          Miejmy nadzieję, że rozsądek ludzi odpowiedzialnych za ochronę zdrowia zwycięży i już niebawem mieszkańcy Lubelszczyzny będą mogli czuć się bezpieczniej, mając świadomość, że w razie nagłego zagrożenia życia będą mieli większe szanse na przeżycie. Warto przy okazji jeszcze raz wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych oraz w innych krajach Unii Europejskiej istnieje ponad 300 ośrodków terapii hiperbarycznej bazujących na komorach „MONOPLACE”, w których leczenie jest refundowane przez instytucje pełniące funkcje płatnika w ochronie zdrowia. Miejmy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia nie każe długo czekać na zmianę przepisów, a mieszkańcy Lublina i okolic będą mogli skorzystać z ratującego życie leczenia.  Do sprawy jeszcze wrócimy.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Mocarstwo w ciszy

15 października 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

A myśmy się spodziewali…

12 października 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
11 lipca 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
10 lipca 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
4 kwietnia 2023
Michal-Modro-3
17 marca 2023