Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
Walenty Zajdel

Naczelna Rada Aptekarska jest nieskuteczna

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 19 sierpnia 2022 09:17

Naczelna Rada Aptekarska jest nieskuteczna - Obrazek nagłówka

Na konferencji prasowej 9 sierpnia 2022 r. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że trwają prace nad podwyższeniem marż detalicznych i hurtowych w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych. Ponadto resort ma zamiar wprowadzić finansowanie dyżurów aptek.

Marże

Wiceminister stwierdził między innymi: "widzimy, że ostatni okres związany ze wzrostem cen, nie ominął aptek. W związku z tym planujemy zmianę marż płaconych dla aptek, które nie zmieniły się od 2012 roku. W tamtym okresie były bardzo mocno zmniejszone i od tego momentu była marża procentowa, zmniejszająca się w zależności od ceny leku. Uzgodniliśmy, że te marże zostaną zwiększone."

Niestety to jest tylko deklaracja słowna - bez podania konkretów. Słowa, słowa, słowa - a gdzie czyny ? Od wejścia w życie ustawy o refundacji leków podobne informacje były przekazywane wielokrotnie przez kolejnych ministrów zdrowia. W ciągu dziesięciu lat nic się nie zmieniło !

Prezes NRA powiedziała, że "jeżeli chodzi o marże to bardzo dobra deklaracja, informacja ze strony ministerstwa, że w najbliższym czasie będą dokonywane jednak zmiany w tym obszarze."

Niestety Pani Prezes NRA dokonała bezsensownej nadinterpretacji ponieważ sformułowania "w najbliższym czasie" nie było w wypowiedzi wiceministra. Chwalenie ministra zdrowia za informację, że coś zrobi za publiczne pieniądze - z naszych podatków - jest tym samym co chwalenie bankomatu dlatego, że wypłacił nam nasze pieniądze.

Dyżury

Wiceminister powiedział, że "nocne, świąteczne, sobotnie i niedzielne dyżury w powiatach do 40 000 mieszkańców, będą finansowane ze środków Narodowego Fundusz Zdrowia. Te zapisy zostały na wniosek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zmienione. Została wydana pozytywna opinia w tym zakresie. Wszystkie formalne przepisy, który nas blokowały, są już odblokowane i będą przekazywane na dalsze etapy procedowania."

Prezes NRA stwierdziła, że "również deklaracja ministra zdrowia w obszarze dyżurów to dobra zmiana, czekamy na zmianę przepisów w tym zakresie od 20 lat."

Po pierwsze "dobra zmiana" - skąd my to znamy? Po drugie "czekamy od 20 lat" - bierne czekanie to o wiele za mało ponieważ należy: wnioskować, domagać się, naciskać, i w końcu żądać ponieważ od ministra można usłyszeć, że skoro tak długo czekacie, to wytrzymajcie jeszcze kilka lat.

Skuteczność

W dniu 18 sierpnia 2022 r. minister zdrowia podpisał z prezes Naczelnej Izba Pielęgniarek i Położnych umowę o wartości 112 mln zł w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Umowa dotyczy kształcenia podyplomowego pielęgniarek w ramach 10 różnych kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych.

Mamy kolejny dowód na to jak daleko Naczelna Rada Aptekarska (NRA) jest od poziomu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (NIPiP). Ponieważ na naukę nigdy nie jest za późno NRA powinna udać się do NRPiP na korepetycje dotyczące skuteczności działania naczelnych władz samorządu zawodowego.

mgr farm. Walenty Zajdel

Zobacz także

Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Opowieści dziwnej treści

4 stycznia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Najskuteczniejszy lek na odchudzanie?

30 stycznia 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
31 stycznia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Jan Paweł II

13 marca 2023