Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
UOKiK

Czy dostawa szpitalnych systemów informatycznych odbywa się z naruszeniem prawa konkurencji?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 stycznia 2022 08:41

Czy dostawa szpitalnych systemów informatycznych odbywa się z naruszeniem prawa konkurencji? - Obrazek nagłówka

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Pracownicy Urzędu otrzymali zgodę sądu na przeszukania w siedzibach kilku firm z branży informatycznej. W asyście policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców. Z informacji Urzędu wynika, że przedsiębiorcy z innymi podmiotami mogli zawrzeć zmowę przetargową dot. postępowań przetargowych na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez choronę zdrowia

- Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być zaangażowane w praktyki ograniczające konkurencję. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, który ma znaczącą wartość dowodową – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK podkreśla, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, prezes UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Sankcji można jednak uniknąć. Program łagodzenia kar daje przedsiębiorcy uczestniczącemu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę uniknięcia kary pieniężnej lub jej obniżenia. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK.

Źródło: UOKiK

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.