Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zielony szpital – utopia czy recepta na kryzys klimatyczny i finansowy

MedExpress Team

Urszula Szybowicz

Opublikowano 28 listopada 2022 09:12

Zielony szpital – utopia czy recepta na kryzys klimatyczny i finansowy - Obrazek nagłówka
Redakcja Medexpress poprowadzi panel dyskusyjny dotyczący rozwoju zielonych szpitali w Polsce. Porozmawiamy o tym, jak sektor ochrony zdrowia wpływa na środowisko oraz co możemy zrobić by rozwijać szpitale zgodnie z zasadą "sustainability" Zarejestruj się na transmisję online!

Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w XXI wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenie powietrza każdego roku przyczyniają się do 4,2 miliona przedwczesnych zgonów na całym świecie. Zmiana klimatu wpływa na warunki, w których ludzie się rodzą, dorastają, pracują, żyją i starzeją się, a także na warunki życia codziennego. Koszty opieki zdrowotnej związane ze zmianą klimatu i zanieczyszczeniem szacuje się na 820 miliardów USD rocznie.

Światowe systemy opieki zdrowotnej odpowiadają za 4% globalnej emisji dwutlenku węgla, więcej niż lotnictwo czy żegluga. Gdyby sektor zdrowia był krajem, byłby piątym co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie. Jest paradoksalne, że ​​sektor ochrony zdrowia, który kieruje działaniami lekarzy zgodnie z zasadą Hipokratesa „po pierwsze nie szkodzić” zostawia tak mocny ślad węglowy. Przyczyn jest oczywiście wiele, przede wszystkim sama specyfika sektora opieki zdrowotnej, całodobowych charakter, wymogi w zakresie klimatyzacji, warunków przechowywania leków oraz specjalistycznego sprzętu medycznego – a także dlatego, że wiele szpitali ma przestarzałą infrastrukturę, źle zaprojektowana pod kątem efektywności energetycznej.

Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Już 1 grudnia podczas Jesiennej Konferencji Polskiej Federacji Szpitali odbędzie się Panel dyskusyjny Zielony szpital – utopia czy recepta na kryzys klimatyczny i finansowy. Panel jest organizowany w związku z opublikowanym raportem Zielone Szpitale, który powstał z inicjatywy UN Global Compact Network Poland wraz z partnerami strategicznymi.

Podczas wydarzenia poruszymy m.in. takie zagadnienia:

  • Po co nam zielona transformacja, co ma wspólnego ochrona środowiska z ochroną zdrowia
  • Jakie wymierne korzyści może przynieść zmiana sposobu myślenia w kierunku zrównoważonych systemów?
  • Rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej, zrównoważonego projektowania budynków, gospodarki odpadami, digitalizacji, więcej ekologicznych technologii, a co za tym idzie „zdrowsze” łańcuchy dostaw – realne rozwiązania do wdrożenia w polskich placówkach ochrony zdrowia czy niemożliwa do realizacji lista życzeń?
  • Skąd pozyskać finansowanie na rozwiązania eko: Perspektywa UE 2021-2027, budżet państwa, wsparcie organów założycielskich.

Transmisja panelu dot. zielonych szpitali dostępna jest dla wszystkich zarejestrowanych uczestników, link do rejestracji : TUTAJ

Moderatorem panelu będzie Pan Piotr Wójcik, Medexpress.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowa strategia na post-COVID. Jak może pomóc naltrekson?

6 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie o rekord tu chodzi

29 stycznia 2024
Michal-Modro-3
11 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
13 września 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
10 lipca 2023