Czy szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna? Odp. prof. Krzysztof Simon

Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Islandia, Dania, Norwegia, Austria, Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa Tajlandia, Rumunia zawiesiły szczepienie obywateli jedną partią szczepionki AstraZeneca. U czterech osób po podaniu szczepionki zdiagnozowano stany krzepnięcia krwi. Kilka osób zmarło. Czy Polska powinna zawiesić szczepienie AstrąZeneką? Zapytaliśmy o to prof. Krzysztofa Simona, doradcę premiera, specjalistę w dziedzinie chorób zakaźnych.
Martyna Chmielewska 2021-03-12 12:20

Prof. Krzysztof Simon:

Myślę, że u osób, które zmarły, każda choroba gorączkowa i każda choroba gorączkowa i infekcja doprowadziłaby do zakrzepicy. Wynika to z zagęszczenia odczynu zapalnego na tę szczepionkę. Osoby te w przeciwieństwie do innych dość gwałtownie odpowiedziały na szczepionkę. .Szczepionki, które są skuteczne w 50 procentach, są bezpieczne. Zawsze istnieje jakieś ryzyko powikłań.

Media przejaskrawiają zaistniałe sytuacje. Po każdej szczepionce mogą wystąpić powikłania. Nie wiem, jaki związek ma śmierć pacjentów ze szczepionką. Możliwe, że jakaś partia szczepionki AstraZeneca była nieprawidłowa. Trzeba to sprawdzić. Możliwe, że firma wypuściła partię szczepionki nieodpowiedniej jakości.

Do tej pory AstraZeneca przeszła wszystkie możliwe standardy oceny. W przypadku osób po 70 roku życia jest ona mniej skuteczna. Ma także obniżoną skuteczność na wariant południowoafrykański i brazylijski.

Szczepienia chronią nas przed śmiertelną chorobą. Występujące powikłania należy wcześniej rozpoznać i leczyć Jest to stymulacja odpowiedzi, której nie uzyskujemy przy przebyciu zakażenia- szczególnie w łagodnej postaci.

PDF

Zobacz także