EMA zatwierdziła kolejne dwa leki na COVID-19

Medexpress

Opublikowano 12 listopada 2021, 09:26

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 12 listopada 2021, 09:26

Ronapreve i Regkirona to dwa kolejne leki, które zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków jako metody leczenia COVID-19. Obydwa preparaty powinny być stosowane we wczesnych stadiach infekcji. Ich skład jest oparty na przeciwwirusowych przeciwciałach monoklonalnych.

- Wraz z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 w prawie wszystkich państwach członkowskich, uspokajający jest rozwój wielu obiecujących metod leczenia w ramach naszej strategii radzenia sobie z COVID-19. Dziś robimy ważny krok w kierunku naszego celu, jakim jest zatwierdzenie do pięciu nowych terapii do końca roku – napisała w oświadczeniu Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności w UE.

Badania klinicznie pokazały, że obydwa preparaty mogą znacząco obniżyć ryzyko hospitalizacji u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Kluczowe jest, by były one podawane pacjentom we wczesnym stadium choroby, tak by zwiększyć skuteczność leku.

EMA podkreśla jednak kluczową rolę szczepień, które wciąż powinny być priorytetem w walce z pandemią.

- Szczepienia pozostają kluczowym narzędziem do walki z COVID-19, ochrony przed infekcją, hospitalizacją, utratą życia i długotrwałymi konsekwencjami choroby. Chociaż UE ma jeden z najwyższych wskaźników szczepień na świecie, ludzie nadal będą chorować i będą potrzebować bezpiecznych i skutecznych metod leczenia infekcji i poprawy nie tylko szans na szybszy powrót do zdrowia, ale także na przeżycie – czytamy dalej w oświadczeniu Stelli Kyriakides.

Strategia terapeutyczna UE ma na celu zbudowanie szerokiego portfolio leków na COVID-19 w celu udostępnienia do końca roku od trzech do pięciu nowych leków. Obejmuje pełny cykl życia leków, od badań, rozwoju, selekcji obiecujących kandydatów, szybkiego zatwierdzenia przez organy regulacyjne, produkcji i wdrożenia do ostatecznego użycia.

Zatwierdzenie Ronapreve i Regkirona przez EMA, oznacza, że kraje Unii (w tym Polska) będą mogły zamawiać leki u producentów i podawać je pacjentom w swoich szpitalach. Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska zakontraktowała leki na COVID-19, które nie były jeszcze zatwierdzone przez EMA. Możliwe, że chodziło mu właśnie o te dwa preparaty i niebawem polscy pacjenci otrzymają dostęp do najnowszych terapii.

Źródła: Komisja Europejska, TVN24

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Komisja Europejska / Europejska Agencja Leków / Mateusz Morawiecki / Stella Kyriakides / COVID-19 / Ronapreve / Regkirona
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31