Kolejni naukowcy związani z WUM z Nagrodami Zaufania „Złoty Otis 2020”

22 października w hotelu Sheraton wręczono Nagrody Zaufania – Złoty Otis 2020. Do wyróżnionych, których uhonorowano statuetkami dołączyli prof. Tadeusz Tołłoczko i dr hab. Leszek Czupryniak.
Medexpress 2020-10-27 09:42

Nagroda Zaufania „Złoty Otis” przyznawana jest od 2004 wybitnym lekarzom, farmaceutom, dziennikarzom i organizacjom pacjentów oraz firmom farmaceutycznym. Jak dodają twórcy inicjatywy - to „nagroda z misją, dostrzegająca i wspierająca te obszary ochrony zdrowia, które zostały przeoczone przez decydentów”.

Prof. Tadeusz Tołłoczko otrzymał „Złotego Otisa” za „dorobek życia w medycynie”. Laureat był rektorem AM (w latach 1990-1996) oraz prorektorem AM (w latach 1981-1984), wieloletnim kierownikiem Kliniki Chirurgicznej II Wydziału Lekarskiego, a następnie kierownikiem Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantologii I Wydziału Lekarskiego AM (w latach 1974-1999).

Kierowana przez niego klinika była pierwszą w Polsce, która wprowadziła do praktyki klinicznej zabiegi transplantacji (przeszczepienie nerek). Profesor jest także twórcą standardów w zakresie przeciwdziałania i zwalczania zakażeń chirurgicznych. Przeprowadził około 900 operacji pierwotnej oraz wtórnej nadczynności przytarczyc.

Nagroda Specjalna za „odwagę i skuteczność we wprowadzaniu przełomowych rozwiązań w zdrowiu publicznym oraz całokształt dokonań naukowych i edukacyjnych” powędrowała w ręce dr. hab. Leszka Czupryniaka - kierownika Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM.

W tegorocznej edycji plebiscytu, nagrody za debiuty naukowe 2019 w medycynie otrzymali już:

dr n. med. Jarosław Biliński z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM;
dr n.med. Halszka Kamińska z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM;
dr n. med. Dominika Klimczak-Tomaniak – z Katedry i Kliniki Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych WUM / Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM.

Organizatorem plebiscytu Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” jest Instytut Nagrody Zaufania Złoty Otis przy współpracy magazynów: „Manager Apteki” i „Świat Lekarza” oraz portali nazdrowie.pl, zlotyotis.pl, swiatlekarza.pl i medycynawpolsce.pl.

Źródło: WUM

PDF

Zobacz także