Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Ważne

Jest projekt marcowej listy leków refundowanych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 lutego 2020 09:17

Jest projekt marcowej listy leków refundowanych - Obrazek nagłówka
Fot. Anna Sincini
Jakie nowe leki znalazły się w projekcie marcowej listy leków refundowanych?

Opublikowano Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2020 r.

- Ultra szybkodziałające analogi insuliny Fiasp - innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku. Dostępne jako kolejne opcje terapeutyczne w cukrzycy typu I-go od 1. marca - zapowiada Maciej Miłkowski (TT).

Od 1. marca utworzony zostanie utworzony nowy program lekowy "Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy" - znajdzie się w nim wandetanib (Caprelsa).

Na liście znajdze się także Pegwisomant (Somavert) - kolejny lek w ramach programu lekowego "Leczenie akromegalii” jako nowa opcja dla pacjentów po niepowodzeniu leczenia chirurgicznego i nieskuteczności analogów somatostatyny. Stanowi dopełnienie wytycznych europejskich i polskich w akromegalii.

- Kolejne wskazanie dla cetuximabu (Erbitux) w ramach programu lekowego "Leczenie płaskonabłonkowego raka głowy i szyi poza możliwościami leczenia miejscowego". Jest to odpowiedź na oczekiwania środowisk pacjentów i ekspertów - wymienia M.Miłkowski.

Do refundacji aptecznej wejdzie gonadotropina w refundacji aptecznej - folitropinum delta (Rekovelle) we wskazaniu - kontrolowana hiperstymulacja jajników u pacjentek <40 r.ż. Pacjentki uzyskają lepszy dostęp do terapii - alternatywy dla obecnego leczenia, a dla części jest to jedyna opcja.

Ostatni drogi lek przeciwjaskrowy DuoTrav (Travoprostum + Timololum) ma w końcu odpowiedniki. Cena dla pacjenta z 24,42 zł za butelkę, spadnie odpowiednio do 8,88zł za 1 (3 razy taniej), 17,43zł za 3 but. i 20,37 zł za 4 butelki (5 razy taniej za butelkę).

- Pierwszy odpowiednik posaconazolum - (Posaconazole Mylan) do leku oryginalnego Noxafil kosztującego 2702,81zł, gdzie nowy lek kosztuje 991,20 zł (cena detaliczna). Dla pacjenta cena nowego leku będzie nadal ryczałtowa - 3,20. Oszczędności dla NFZ to 10,5 mln zł - podkreśla wiceminister,

Uwagi do projektu można zgłaszać do 17.02.2020 r. (poniedziałek) do godz. 14.00.

Projekt: TU

Źródło: MZ/TT

Podobne artykuły

sonda-medexpressu
Quiz Medexpressu

Sprawdź, co wiesz o cukrzycy

8 września 2023
Maciej Miłkowski Karpacz
7 września 2023

Zobacz także