Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowa szczepionka przeciwko pneumokokom?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 września 2021 10:39

Nowa szczepionka przeciwko pneumokokom? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Pfizer ogłosił dziś, że przedstawił Europejskiej Agencji Leków wniosek o dopuszczenie do obrotu nowej szczepionki (20vPnC) przeciw pneumokokom dla osób dorosłych.

Pneumokoki to bakterie, które są odpowiedzialne za większość przypadków choroby pneumokokowej i zapalenia płuc. Preparat opracowany przez Pfizera miałby pomóc chronić osoby dorosłe przed 20 serotypami tych bakterii. Europejska Agencja Leków przyjęła wniosek o dopuszczenie szczepionki do obrotu, co jest pierwszym krokiem w procesie zatwierdzenia nowego leku.

Szczepionka przeszła już badania kliniczne przeprowadzone przez Pfizera. Wzięło w nich udział ponad 6 tys. dorosłych w wieku od 18 do 65 lat. Były to osoby zarówno zaszczepione wcześniej innymi preparatami przeciwko pneumokokom, jak i również takie, które nigdy nie otrzymały takiego zastrzyku.

Badania były skupione na bezpieczeństwie preparatu dla pacjentów oraz jego skuteczności w zapobieganiu inwazyjnej chorobie pneumokokowej i pneumokokowemu zapaleniu płuc, wywołanym przez serotypy Streptococcus pneumoniae.

Szczepionka 20vPnC została już zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Można się spodziewać, że europejski odpowiednik również zgodzi się na obrót nowego preparatu i pacjenci już w najbliższych miesiącach będą mieli możliwość otrzymania nowej szczepionki.

Źródło: Pfizer

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także