Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Dla kogo statyny?

Tomasz Kobosz

Tomasz Kobosz

Opublikowano 11 lipca 2016 23:31

Dla kogo statyny? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/Getty Images
Chociaż amerykańskie i europejskie wytyczne dotyczące stosowania statyn różnią się, wynikająca z nich liczba osób, które powinny te leki przyjmować, jest bardzo zbliżona – wynika z przełomowej analizy przeprowadzonej przez polskich i amerykańskich naukowców.

Do tej pory nie było jasne, jak różnice w zaleceniach (dotyczących leczenia hipercholesterolemii za pomocą statyn) opublikowanych przez American College of Cardiology/American Heart Association (ACC/AHA) oraz przez European Society of Cardiology/European Atherosclerosis Society (ESC/EAS) przekładają się na liczbę i profil pacjentów, u których należy włączyć leki z tej grupy.  

Naukowcy z Duke University Medical Center w Durham w Karolinie Północnej oraz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (główny autor: prof. Tomasz Zdrojewski) i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili analizę, która rzuca nowe światło na to zagadnienie.

Analiza objęła dane 3055 Amerykanów w wieku 40–65 lat (dane z rejestru National Health and Nutrition Examination Surveys – NHANES zbierane w latach 2007–2012) oraz 1060 mieszkańców Polski w tym samym przedziale wiekowym (dane z badania NATPOL z 2011 r.). Amerykańska grupa badanych była statystycznie reprezentatywna dla ok. 97,9 mln dorosłych mieszkańców USA w wieku 40-65 lat, z kolei polscy uczestnicy badania byli reprezentatywni dla 13,5 mln mieszkańców naszego kraju w tym przedziale wiekowym.

Okazało się, że – stosując wytyczne ACC/AHA – leczeniem statynami należałoby objąć 43,8% (95% CI, 40,9%–46,7%) analizowanej populacji amerykańskiej. Z kolei zastosowanie do tej samej populacji zaleceń ESC/EAS oznaczało, że statyny otrzymywać powinno 39,1% (95% CI, 36,4%–41,8%) tej populacji.

Podobne, choć nieco wyższe odsetki uzyskano w populacji polskiej. Zgodnie z wytycznymi ACC/AHA w naszym kraju statyny zażywać powinno 49,9% (95% CI, 46,9%-52,9%) dorosłych w wieku 40-65 lat, a wg wytycznych europejskich – 47,6% (95% CI, 44,6%-50,7%).

Zbliżone odsetki nie musiałby, rzecz jasna, oznaczać, że chodzi o tych samych pacjentów. Ten aspekt również został przeanalizowany przez autorów badania. Okazało się, że w subpopulacji osób bez schorzeń sercowo-naczyniowych, którym nie zlecono statyn, jedynie dla 11% Amerykanów i 10,5% Polaków decyzja o ich włączeniu byłaby inna w zależności zastosowanych wytycznych.

W porównaniu do pacjentów, którzy powinni otrzymać statyny w oparciu o wytyczne ESC/EAS (ale nie ACC/AHA), osoby, którym terapię lekami z tej grupy zalecały wyłącznie wytyczne amerykańskie – rzadziej dotknięte były przewlekłą choroba nerek, ale częściej były palaczami, miały niższe stężenie HDL oraz wyższe 10-letnie prognozowane ryzyko pojawienia się schorzeń sercowo-naczyniowych.

Źródło: Jerry C. Lee, MS, MPhil; Tomasz Zdrojewski, MD, PhD; Michael J. Pencina, PhD; et al, Population Effect of Differences in Cholesterol Guidelines in Eastern Europe and the United States, JAMA Cardiol. Published online July 06, 2016. doi:10.1001/jamacardio.2016.1585

Zobacz także