Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
WHO

Dziś jest ich 55 milionów, w 2030 roku będzie znacznie więcej ... Nie można zapomnieć o tym problemie!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 września 2021 14:14

Dziś jest ich 55 milionów, w 2030 roku będzie znacznie więcej ... Nie można zapomnieć o tym problemie! - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że ponad 55 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję, która kosztuje świat 1,3 biliona dolarów rocznie.

Postępująca utrata pamięci może być spowodowana udarem mózgu, innymi jego uszkodzeniami lub chorobą Alzheimera. Z raportu WHO wynika, że wraz ze starzeniem się populacji liczba chorych wzrośnie do 78 milionów do 2030 roku i 139 milionów do 2050 roku. Statystyki są zatrważające: tylko jeden na cztery kraje posiada krajową politykę wspierania pacjentów z demencją i ich rodzin. Dlatego też WHO wzywa wszystkie rządy do podjęcia działań w tym obszarze zdrowia publicznego.

„Demencja okrada miliony ludzi z ich wspomnień, niezależności i godności, ale także okrada tych, którzy nie chorują – z ich bliskich i znajomych.” – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. W 2015 roku ministrowie zdrowia uzgodnili globalny plan działania, dotyczący m.in. wczesnej diagnostyki, ale zamierzone cele nie zostaną osiągnięte na czas.

„Demencja stanowi globalny problem zdrowia publicznego i to nie tylko w krajach o wysokim dochodzie. Ponad 60 procent pacjentów mieszka w krajach o niskim i średnim dochodzie” – skomentowała Katrin Seeher, ekspert w wydziale zdrowia psychicznego WHO.

Co istotne, demencja może również dotyczyć osób w wieku poniżej 65 lat, przy czym tak zwana demencja o młodym początku stanowi około 10 procent wszystkich rozpoznawanych przypadków tej choroby. Pocieszeniem jest to, że rozwój demencji nie jest nieunikniony, a niektóre czynniki ryzyka można zmniejszyć, kontrolując nadciśnienie, cukrzycę, dietę, stan zdrowia psychicznego.

Źródło: Reuters

Tematy

demencja / WHO

Podobne artykuły

164144237
Jak odżywiają się Polacy

Veganuary: w nadmiarze mięso szkodzi zdrowiu

16 stycznia 2024
logo-who
26 października 2023
8E8A3451
Vaccine Forum 2023

Za nami III Kongres Vaccine Forum

23 października 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.